Во овој ресторан децата можат да вечераат бесплатно, но нивните родители треба да исполнат само едно нешто

2 копии

Британски ресторан им нуди бесплатен оброк на сите деца доколку дојдат на семеен ручек со нивните родители, но родителите треба да исполнат еден услов. Целта на ресторанот е да го зближат семејството, па за таа цел вовеле бесплатен оброк за децата доколку нивните родители ги остават мобилните телефони на влезот од ресторанот. „No phone zone“ е мотото кое ќе ги поттикне гостите помалку да ги користат телефоните додека се на маса. Близу 20 проценти од испитаните деца кажале дека нивните родители повеќе време поминуваат на нивните телефони, отколку што зборуваат со нив. Меѓутоа испитаници биле и родителите кои признале дека повеќето време го поминуваат на мобилен телефон, наместо да зборуваат со нивните деца. Вработените во ресторанот велат дека кога ќе забележат родители кои седат на мобилни телефони ќе поминуваат со кутии каде што ќе ги замолат да ги остават мобилните телефони.
| | веќе видена | слични

После само час време на телефон, децата и адолесцентите можат да имаар помалку самоконтрола, љубопитност, емотивна стабилност, што доведува до зголемен ризик за анксиозност и депресија Клучни зборови: деца телефони технологии /1 1 /1 1 Најзагрозени се тинејџерите на возраст од 14 до 17 години, но загрижува податокот дека последици чувствуваат и помладите деца чиј мозок е се уште во развој. Децата од претшколска возраст кои често користат паметни телефони се два пати посклони кон тоа тоа да ги изгубат нервите, девет отсто од оние на возраст од 11 до 13 години кој го користат телефонот по еден час дневно губат љубопитност за нови работи, а тој број расте на 22 отсто за оние кои користат телефон повеќе од седум часа. Научниците истакнуваат дека половина ментални проблеми се развиваат до адолесценцијата, заради што е важно да се идентификуваат факторите на кои е можно да се влијае за да не дојде до заболување. Апелираат на родителите и наставниците децата да минуваат помалку време пред екраните и ...
| | веќе видена | слични

Британскиот ресторан Френки енд Бени`с претстави зона без мобилни телефони, откако спровеле анкета за тоа колку користењето на тие направи има влијание врз семејната вечера. Отсега, тие во понудата имаат бесплатен оброк за децата чии родители ќе ги остават мобилните телефони на влезот во ресторанот.Речиси 20 проценти од децата рекле дека нивните родители претпочитаат времето да го минуваат на телефон, наместо да разговараат со нив за време на оброците во ресторанот. Меѓу испитаниците биле и родителите, при што 23 проценти од нив потврдиле дека го проверуваат телефонот за време на ручек. Околу 10 проценти од децата признале дека го криеле телефонот од своите родители за да го привлечат нивното внимание.Вработените во ресторанот на родителите ќе им донесат посебна кутија во која ќе можат да го остават својот телефон за време на јадењето, а раководството на Френки енд Бени`с најави дека иницијативата ќе трае подолг период. Текстот Бесплатен оброк за деца, ако родителите ги остават телефоните на влез во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на Судскиот совет Киро Здравев вели дека е неспорно дека одредбите од Законот за употреба на јазиците не може да се спроведува во судските ...
сите 365 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 411 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 128 | | | веќе видена

Поднесените 5000 амандмани не се ништо повеќе од 5000 причини за блокирање на парламентарната расправа за измените на изборниот законик. Од друга страна, ...
сите 129 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 125 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во овој ресторан децата можат да вечераат бесплатно, но нивните родители треба да исполнат само едно нешто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: