Исламските невладини организации им помагаат на сиромашните за време на Рамазан

Хуманитарните организации бараат помош од бизнисмените за да им помогнат на сиромашните. Во Струга се организира Ифтарска вечера на која присуствуваат Муслиманите. [Mики Трајковски/SETimes] Исламските невладини организации на Балканот донираат храна и неопходни работи за време на светиот месец Рамазан и истовремено ги охрабруваат сопствениците на бизниси да донираат средства за помош на сиромашните. Исламската хуманитарна организација Мерхамет отвори жиро сметки со цел да ги охрабри бизнисмените да донираат, а особено да им помогнат на луѓето кои имаат потреба од лекување во странство. „Има луѓе кои носат 50, 100 или 500 евра кои ние потоа ги ставаме на посебни жиро сметки и тие средства ги користиме по потреба. Тоа нас нè радува бидејќи со тоа покажуваме дека луѓето од Балканот сакаат да помагаат“, рече за SETimes Џабир Хаџиказим, заменик-претседател на Мерхамет. Бизнисмените, исто така, им помагаат на исламските невладини организации да подготват бесплатни оброци за сиромашните во градовите со значително ...
| | веќе видена | слични

Невладини организации и бизнисмени од Охрид и Струга деновиве се вклучија во донирање помош во прехранбени пакети и парични средства на најсиромашните слоеви граѓани за време на муслиманскиот празник Рамазан. Се организираа и бесплатни ручеци на плоштадите и на други локации. Ние секогаш сме имале вакви активности и пружаме помош секогаш според нашите можности како што доаѓаат донатори и даваат помош. Сме биле и ќе бидеме тука за оние на кои им е потребно да им се помогне. Афри Џелили, Муфтија во Муфтиството на ИВЗ во Охрид. Афри Џелили, Муфтија во Муфтиството на ИВЗ во Охрид вели дека не помагаат само за празници, туку секогаш кога имаат можност за такво нешто. „Ние секогаш сме имале вакви активности и пружаме помош секогаш според нашите можности како што доаѓаат донатори и даваат помош. Сме биле и ќе бидеме тука за оние на кои им е потребно да им се помогне. Не е ти да останеш без јадење или пиење, туку да му се најдеш на оној кој што навистина нема. Се обратиле кај нас луѓе и за некоја операција. Сме ...
| | веќе видена | слични

Исламските невладини организации на Балканот донираат храна и неопходни работи за време на светиот месец Рамазан и истовремено ги охрабруваат сопствениците на бизниси да донираат средства за помош на сиромашните.Исламската хуманитарна организација Мерхамет отвори жиро сметки со цел да ги охрабри бизнисмените да донираат, а особено да им помогнат на луѓето кои имаат потреба од лекување во странство.„Има луѓе кои носат 50, 100 или 500 евра кои ние потоа ги ставаме на посебни жиро сметки и тие средства ги користиме по потреба. Тоа нас нè радува бидејќи со тоа покажуваме дека луѓето од Балканот сакаат да помагаат“, рече за SETimes Џабир Хаџиказим, заменик-претседател на Мерхамет.Бизнисмените, исто така, им помагаат на исламските невладини организации да подготват бесплатни оброци за сиромашните во градовите со значително муслиманско население низ целиот Балкан.„Ова е прва година како организиравме Ифтарска вечера за граѓаните на која беа присутни 860 луѓе“, рече за SETimes Адријан Османоски, бизнисмен од ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 251 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 289 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Исламските невладини организации им помагаат на сиромашните за време на Рамазан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: