Исламските невладини организации им помагаат на сиромашните за време на Рамазан

Хуманитарните организации бараат помош од бизнисмените за да им помогнат на сиромашните. Во Струга се организира Ифтарска вечера на која присуствуваат Муслиманите. [Mики Трајковски/SETimes] Исламските невладини организации на Балканот донираат храна и неопходни работи за време на светиот месец Рамазан и истовремено ги охрабруваат сопствениците на бизниси да донираат средства за помош на сиромашните. Исламската хуманитарна организација Мерхамет отвори жиро сметки со цел да ги охрабри бизнисмените да донираат, а особено да им помогнат на луѓето кои имаат потреба од лекување во странство. „Има луѓе кои носат 50, 100 или 500 евра кои ние потоа ги ставаме на посебни жиро сметки и тие средства ги користиме по потреба. Тоа нас нè радува бидејќи со тоа покажуваме дека луѓето од Балканот сакаат да помагаат“, рече за SETimes Џабир Хаџиказим, заменик-претседател на Мерхамет. Бизнисмените, исто така, им помагаат на исламските невладини организации да подготват бесплатни оброци за сиромашните во градовите со значително ...
| | веќе видена | слични

Невладини организации и бизнисмени од Охрид и Струга деновиве се вклучија во донирање помош во прехранбени пакети и парични средства на најсиромашните слоеви граѓани за време на муслиманскиот празник Рамазан. Се организираа и бесплатни ручеци на плоштадите и на други локации. Ние секогаш сме имале вакви активности и пружаме помош секогаш според нашите можности како што доаѓаат донатори и даваат помош. Сме биле и ќе бидеме тука за оние на кои им е потребно да им се помогне. Афри Џелили, Муфтија во Муфтиството на ИВЗ во Охрид. Афри Џелили, Муфтија во Муфтиството на ИВЗ во Охрид вели дека не помагаат само за празници, туку секогаш кога имаат можност за такво нешто. „Ние секогаш сме имале вакви активности и пружаме помош секогаш според нашите можности како што доаѓаат донатори и даваат помош. Сме биле и ќе бидеме тука за оние на кои им е потребно да им се помогне. Не е ти да останеш без јадење или пиење, туку да му се најдеш на оној кој што навистина нема. Се обратиле кај нас луѓе и за некоја операција. Сме ...
| | веќе видена | слични

Исламските невладини организации на Балканот донираат храна и неопходни работи за време на светиот месец Рамазан и истовремено ги охрабруваат сопствениците на бизниси да донираат средства за помош на сиромашните.Исламската хуманитарна организација Мерхамет отвори жиро сметки со цел да ги охрабри бизнисмените да донираат, а особено да им помогнат на луѓето кои имаат потреба од лекување во странство.„Има луѓе кои носат 50, 100 или 500 евра кои ние потоа ги ставаме на посебни жиро сметки и тие средства ги користиме по потреба. Тоа нас нè радува бидејќи со тоа покажуваме дека луѓето од Балканот сакаат да помагаат“, рече за SETimes Џабир Хаџиказим, заменик-претседател на Мерхамет.Бизнисмените, исто така, им помагаат на исламските невладини организации да подготват бесплатни оброци за сиромашните во градовите со значително муслиманско население низ целиот Балкан.„Ова е прва година како организиравме Ифтарска вечера за граѓаните на која беа присутни 860 луѓе“, рече за SETimes Адријан Османоски, бизнисмен од ...
| | веќе видена | слични

Останато

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 119 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 324 | | | веќе видена

Песната исто така предизвика гнев и кај локалните коалициони партнери. Во песната под насловот „Споредба – градски стаорец(животно со канализациско потекло)“, ...
сите 311 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 252 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател за Република Македонија Гордана Силјановска Давкова е задоволна од резултатот од првиот круг од претседателските избори. Смета дека ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Исламските невладини организации им помагаат на сиромашните за време на Рамазан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: