“Мирен протест на земјоделците од Пелагонија: Македонските партии да ја отфрлат албанската платформа”


Земјоделци од Пелагонија одржаа мирен протест на влезната крстосница во Битола и порачаа македонските партии да ја отфрлат платформата на албанските партии.На мирниот протест учествуваа земјоделци од села кои гравитираат кон општините Могила и Битола.Тие најавија дека блокадата на магистралниот пат од Битола до Прилеп ќе трае од утре по два часа,се дури не се …
| | веќе видена | слични

Тие го повторија барањето до претседателот на државата Ѓорге Иванов да не го доделува мандатот на СДСМ, бидејќи се револтирани, како што посочија, од постапките на лидерот на СДСМ за воведување на двојазичност и децентрализација на државата. Учесниците на протестот истакнаа дека не сакаат да живеат во држава во која политичарите го делат народот и прифаќаат туѓи платформи кои не носат подобра иднина за граѓаните на Македонија.
| | веќе видена | слични

И денеска продолжуваат протестите на земјоделците против албанската платформаСо трактори и останата земјоделска механизација, тие ја блокираа скопската обиколница кај Стајковци, со што го искажаа својот револт за воведувањето на двојазичност во државата и давајќи поддршка за унитарноста на Македонија и зачувување на нејзините темели.
| | веќе видена | слични

Не и се израдувавме на татковината, со едната рака ја оравме со другата ја браневме е една од големиот број пораки со кои земјоделците го изразуваат својот револт кон договорот за албанската платформа. И денес продолжуваат нивните масовни протести. Не и се израдувавме на татковината, со едната рака ја оравме со другата ја браневме е една од големиот број пораки со кои земјоделците го изразуваат својот револт кон договорот за албанската платформа. И денес продолжуваат нивните масовни протести.Со трактори и останата земјоделска механизација, ја блокираа скопската обиколница кај Стајковци. Го блокираа и автопатот Скопје – Солун. Протестираат за воведувањето на двојазичност давајки поддршка за унитарна Македонија и зачувување на нејзините темели. – Порачуваме, тука сме и ќе останеме да ја штитиме заедничка Македонија со сите обележја на унитарна, самостојна и суверена држава. Секоја идеја за нејзино редефинирање, порачуваме нема да ви помине. Слушајте политичари да живее Македонија.Ние сме за Македонија да ...
| | веќе видена | слични

Порачаа дека ќе останат да ја штитат заедничка Македонија со сите обележја на унитарна, суверена и самостојна држава. -Секоја идеја за нејзино редефинирање, порачуваме, нема да ви помине!, посочија земјоделците. Посочуваат дека земјоделците без разлика на етничката припадност сакаат да живеат во заедничка Македонија, која нема чекор по чекор некој да ја менува додека не ја растури. Тие повикуваа на разум во овие клучни моменти кои може да ја однесат Македонија во несакан правец од кој нема назад. Најважно за земјоделците е трудот и посветената работа, велат при денешната блокада, ние сакаме да гледаме политичките елити во Македонија тоа да го прават, а не да го двојат народот и да прифаќаат туѓи агенди и разно-разни платформи кои нема да и донесат добро на Македонија.
| | веќе видена | слични

Ние од дневна политика и политиканство не се разбираме, ама знаеме да процениме кога е загрозена нашата татковина. Нема да седиме од страна и да гледаме како се разнебитува државата, порачаа денеска земјоделците од општина Гази Баба, кои во знак на протест ја блокираа скопската обиколница. Бараат од политичарите да не прифаќаат агенди на туѓи држави и туѓи интереси. Повикаа на разум и порачаа дека секоја идеја за редефинирање на државата, нема да помине. Денешниот протест на скопската обиколница доаѓа во знак на поддршка за граѓанската иницијатива За Заедничка Македонија, која веќе 4? дена маршира од Владата до Собранието. Слични вакви протести, неделава, имаа и земјоделците од Штип, Свети Николе, Струмица, кои порачаа дека доколку во најскоро време не се повлече албанската платформа, протестите ќе се интензивираат. Според земјоделците учесници на протестот, некој ја држи државата во заложништво и не дозволува да функционираат институциите. Емил Десподов
| | веќе видена | слични

Со трактори и друга земјоделска механизација, тие ја блокираа скопската обиколница кај Стајковци, во знак на револт од воведување на двојазичност и поддршка за унитарноста на земјата Повеќе за ова од Стојне Митева. 
| | веќе видена | слични
2 копии

Доколку во најскоро време не се повлече албанската платформа, ние ќе продолжиме со протестите а магистралниот пат Штип - Кочани ќе биде со постојани блокади, порачаа денес земјоделците од Чешиново-Облешево. Доколку во најскоро време не се повлече албанската платформа, ние ќе продолжиме со протестите а магистралниот пат Штип - Кочани ќе биде со постојани блокади, порачаа денес земјоделците од Чешиново-Облешево. По вчерашниот пример на своите колеги од Свети НИколе, денес со своите трактори излегоа и земјоделците од Чешиново-Облешево.Денешните блокади кои траеа еден час е еден од начините да покажат дека се спротиставуваат на секоја идеја за нејзино редифинирање, изјавија земјоделците.Со блокирање на патниот правец Радовиш-Струмица, своето незадоволство за моменталната политичка состојба го изразија и земјоделците од Радовиш и Струмица.
| | веќе видена | слични

– Не сакаме воведување на втор службен јазик во државата особено во градовите во источна Македонија каде што нема ниту едено албанско семејство. Не сакаме да живееме во држава во која народот се дели и се прифаќаат туѓи платформи кои нема да донесат подобра иднина за нас и нашите семејства, истакна Љупчо Николов, земјоделец од село Чешиново. За Здравко Арсов, земјоделец од село Облешево, секоја идеја за редефинирање на државата нема да помине. Затоа, вели тој, упатуваме порака дека Македонија останува стабилна и економски просперитетна држава која вложува во земјоделството и селото. Денешната блокада на магистралниот пат Штип-Кочани кај село Облешево траеше околу половина час, по што земјоделците ја отстранија механизацијата од коловозните ленти и си заминаа кон своите населени места, со најава дека протестот ќе продолжи и во наредните денови со блокирање на патот од еден час.
| | веќе видена | слични

Со трактори и останата земјоделска механизација земјоделците од општина Чешиново Облешево денеска напладне го блокираа магистралниот пат Штип-Кочани кај селото Облешево, со што го искажаа својот револт за воведувањето на двојазичност во државата. - Не сакаме воведување на втор службен јазик во државата особено во градовите во источна Македонија каде што нема ниту едено албанско семејство. Не сакаме да живееме во држава во која народот се дели и се прифаќаат туѓи платформи кои нема да донесат подобра иднина за нас и нашите семејства, истакна Љупчо Николов, земјоделец од село Чешиново. За Здравко Арсов, земјоделец од село Облешево, секоја идеја за редефинирање на државата нема да помине. Затоа, вели тој, упатуваме порака дека Македонија останува стабилна и економски просперитетна држава која вложува во земјоделството и селото. Денешната блокада на магистралниот пат Штип-Кочани кај село Облешево траеше околу половина час, по што земјоделците ја отстранија механизацијата од коловозните ленти и си заминаа кон ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Обвинителката која е дел од тимот на Катица Јанева, Ленче Ристовска преку социјалните мрежи испрати интересна порака. Таа без да нагласи за кој е наменета ...
сите 138 | | | веќе видена

Официјалните активности на Обвинителството за расветлување на случајот „Рекет“ вчера продолжија со исказ на Бурим Рустеми, третиот обвинител од Специјалното ...
сите 107 | | | веќе видена

Се работи за класична стапица со која македонските власти се обидуваат полесно да дојдат до имињата на нејзините противници, на луѓето од опозицијата. Се ...
сите 156 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

“Мирен протест на земјоделците од Пелагонија: Македонските партии да ја отфрлат албанската платформа”

Од:
До кого (е-маил):
Порака: