Лагард: Oобврските на САД ќе доведат до нестабилност во светот

Долготрајната политичка дебата во САД околу зголемување на задолжувањето и можноста за технички банкрот претставуваат закана за економската стабилност во светот, рече новата директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард. „Најтажната работа е тоа што не сме во можност да го сопреме времето. По прашањето на зголемувањето на лимитот за задолжувањето часовникот отчукува и прашањето треба да биде решено веднаш. Фискалниот шок во САД ќе има сериозни последици за останатиот дел од светот“, изјави Кристин Лагард, говорејќи во вторникот во аналитичкиот центар на Советот за меѓународни односи. САД на 16-ти мај лимитот за државниот, дефиниран од страна на Конгресот минатата година на 14,3 трилиони долари. Белата куќа сега предлага да се зголеми горната граница на 2,4 трилиони долари. На крајот на фискалната 2011 година буџетскиот дефицит е проектиран да изнесува околу 1,5 трилиони долари. Претседателот Барак Обама и републиканците кои се мнозинство во Претставничкиот дом во Конгресот водат долги и ...
| | веќе видена | слични

КРИСТИН ЛАГАРД , директор на ММФ НА ММФ МУ ТРЕБААТ ПАРИ “Меѓународниот монетарен фонд можеби ќе има потреба од дополнителни средства за давање помош на земјите кои имаат проблеми со платежниот биланс. Во блиска иднина можно е да се вратиме на тоа прашање“, изјави директорот на ММФ, Кристин Лагард. Трошоците на ММФ за помош на земјите на кои им се заканува банкрот значително се зголемија. “Платежната неспособност на САД поради големите долгови на земјата ќе биде исклучително опасна за светските пазари и глобалната економија. Тоа ќе има негативни последици не само за САД, туку и за глобалната економија“, рече Лагард.
| | веќе видена | слични

Обврските на САД ќе доведат до нестабилност во светот Кристин Лагард, директорка на Меѓународниот монетарен фонд
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 397 | | | веќе видена

Под влијание на Медитеранскиот циклон ОЛИВИЈА до крајот на денов ќе имаме облачно време со врнежи од дожд во најголемиот дел од државава додека на повисоките ...
сите 247 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 254 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 281 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 115 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 199 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 246 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лагард: Oобврските на САД ќе доведат до нестабилност во светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: