Лагард: Oобврските на САД ќе доведат до нестабилност во светот

Долготрајната политичка дебата во САД околу зголемување на задолжувањето и можноста за технички банкрот претставуваат закана за економската стабилност во светот, рече новата директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард. „Најтажната работа е тоа што не сме во можност да го сопреме времето. По прашањето на зголемувањето на лимитот за задолжувањето часовникот отчукува и прашањето треба да биде решено веднаш. Фискалниот шок во САД ќе има сериозни последици за останатиот дел од светот“, изјави Кристин Лагард, говорејќи во вторникот во аналитичкиот центар на Советот за меѓународни односи. САД на 16-ти мај лимитот за државниот, дефиниран од страна на Конгресот минатата година на 14,3 трилиони долари. Белата куќа сега предлага да се зголеми горната граница на 2,4 трилиони долари. На крајот на фискалната 2011 година буџетскиот дефицит е проектиран да изнесува околу 1,5 трилиони долари. Претседателот Барак Обама и републиканците кои се мнозинство во Претставничкиот дом во Конгресот водат долги и ...
| | веќе видена | слични

КРИСТИН ЛАГАРД , директор на ММФ НА ММФ МУ ТРЕБААТ ПАРИ “Меѓународниот монетарен фонд можеби ќе има потреба од дополнителни средства за давање помош на земјите кои имаат проблеми со платежниот биланс. Во блиска иднина можно е да се вратиме на тоа прашање“, изјави директорот на ММФ, Кристин Лагард. Трошоците на ММФ за помош на земјите на кои им се заканува банкрот значително се зголемија. “Платежната неспособност на САД поради големите долгови на земјата ќе биде исклучително опасна за светските пазари и глобалната економија. Тоа ќе има негативни последици не само за САД, туку и за глобалната економија“, рече Лагард.
| | веќе видена | слични

Обврските на САД ќе доведат до нестабилност во светот Кристин Лагард, директорка на Меѓународниот монетарен фонд
| | веќе видена | слични

Останато

Вчерашното соопштение на Министерството за правда во кое беше наведено дека законот за јавно обвинителство со кое се одредува идниот статус на Специјалното ...
сите 177 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лагард: Oобврските на САД ќе доведат до нестабилност во светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: