Осло - град на духови

Денеска, по масакрот на островот Утоеја и владиниот комплекс згради, норвешките знамиња се спуштени на половина копје, а земјата тагува во загинатите. На улиците во Осло може да се видат само припадници на војската, на полицијата и по некој цивил, како во сцена на некој воен филм. Улиците се покриени со метален отпад и скршени стакла, а властите им препорачаа на граѓаните, и самите преплашени од масакрот, да не излегуваат на улица. Полицијата стравува дека во владините згради може да има уште загинати до кои не може да дојде бидејќи експлозијата ги направила зградите нестабилни. Странците во градот се шокурани од бруталноста на нападот - „Не ни помислував дека тоа може да се случи. Мислев дека Норвешка е безбедна земја, но веќе никој никаде не може да биде сигурен“, велат луѓето. Сведоците на нападот: беше ладен и смирен и пукаше без размислување Вооружениот напаѓач отворил оган од автоматско оружје врз млади луѓе на возраст од 14 до 19 години во летниот камп Утоеја и убил 84 луѓе. „Се собравме во ...
| | веќе видена | слични

Преживеаните сведочат за пеколот во Утоја. Биле убедени дека убиецот е полицаец бидејќи бил во униформа. Раскажуваат дека бил сосема смирен додека пукал, а во паниката што настанала многумина барале спас во морето.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 259 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Осло - град на духови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: