Зоран Божиновски ќе бара азил во Србија и ќе штрајкува со глад

3 копии

Новинарот Зоран Божиновски еден од осомничение во акцијата “Шпион” за српскиот портал “Мои вести” изјавил дека доколку Србија го екстрадира во Македонија тој ќе штрајкува со глад, и дека неговиот адвокат ќе започне постапка за добивање азил во Србија. Воедно, тој изјавил и дека во Македонија го бараат за да биде ликвидиран, а не да му се суди.
| | веќе видена | слични
2 копии

Гојко Раичевиќ, уредник на црногорскиот портал Ин4с, покрена петиција за слобода на новинарот Зоран Божиновски, кој се наоѓа во притвор во Србија и чека да биде екстрадиран во Македонија, каде ќе му се суди за шпионажа, злосторничко здружување и уцена откако е обвинет во акцијата „Шпион“. Раичевиќ на својот профил на Фејсбук напиша: „Размислувам да дојдам до илјада луѓе, кои ќе ја потпишат петицијата Слобода за новинарот Зоран Божиновски. Ве молам издвојте три минути од драгоценото време и пополнете го едноставниот формулар, а јас однапред ви се заблагодарувам, ако направите чекор повеќе и ги повикате и пријателите да го направат истото“. Тој смета дека процесот против Божиновски во Скопје е лажиран. Раичевиќ најави дека порталот Ин4с ексклузивно наскоро ќе објави уште две видео изјави на Божиновски, кои се снимени пред неговото апсење и додава дека после тоа многумина нема да можат да заспијат.
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 253 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 73 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зоран Божиновски ќе бара азил во Србија и ќе штрајкува со глад

Од:
До кого (е-маил):
Порака: