Што е бранч?


Всушност, за неговата популарност сведочат сите фотографии на социјалните мрежи со хаштагот #brunch и фактот дека сѐ повеќе ресторани нудат голем избор на комбинации на храна за бранчот. Но, кој го измислил бранчот и што всушност претставува тој? Иако многумина ќе помислат дека бранчот е изум на денешницата, вистината е дека тој датира уште од 1895 година. Изумител на овој оброк, според хроничарите е писателот Гај Берингер и неговиот мамурлак. Имено, во својот напис за британскиот Punch магазин, Берингер, токму во далечната 1895 година, препорачал да се скокне појадокот и првиот оброк во текот на денот да биде нешто пред пладне. Берингер сметал дека ваквата опција е најдобриот начин за лечење на мамурлак бидејќи им дава шанса на ноќните птици да поспијат до подоцна и да не консумират храна веднаш штом ќе се пробудат која би направила да се чувствуваат потешко. Советите во неговата статија брзо почнале да се употребуваат и доцниот појадок станал екстремно актуелен во Велика Британија. Со тек на време, ваквиот ...
| | веќе видена | слични

Кросани и кафе, сланина и палачинки, овошна салата, овесна каша, ориз и зеленчук, бели печива, јајца и колбаси… Погледнете што се нуди за појадок во различни краишта на светот и размислете дали тоа е подобро од парче леб со ајвар и биено сиренце.
| | веќе видена | слични

Останато

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 82 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 22 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 71 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 95 | | | веќе видена

Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Управата за јавни приходи (УЈП) е да се подобрат услугите што оваа институција им ги дава на ...
сите 80 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што е бранч?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: