Годишна конвенција на хакери во Лајпциг

Илјадници хакери денеска ќе присуствуваат на годишен конгрес во источниот германски град Лајпциг, јави ДПА. Конгресот ќе трае четири дена, а организатори се „Компјутерскиот клуб на хаосот“. На конгресот, под мотото „Да направиме нешто“, ќе се разговара за безбедноста на интернет, хакерските напади, заштитата на податоците како и за социјални и политички проблеми. Се очекува на настанот да учествуваат околу 15.000 луѓе. Досега хакерите се собираа на годишни конгреси во Хамбург.
| | веќе видена | слични

Неколку илјади хакери се собраа вчера во германскиот град Лајпциг, на почетокот на годишниот конгрес. Мотото на овогодинешниот четиридневен самит е ” Направи нешто”, а главните теми ќе бидат чувствителноста на компјутерската заштита, хакерските напади, заштитата на податоците и вештачката интелигенција.Покрај овие прашања, ќе се дискутираат и политичките и социјалните прашања.Светскиот конгрес на хакери се одржува по 34-ти пат и расте од година во година. Овој пат, сите места за учество беа распродадени.Се очекува оваа година да присуствуваат 15.000 луѓе.
| | веќе видена | слични

A team competing in the CTF contest at DEFCON 17 in Las Vegas. Илјадници хакери денеска ќе присуствуваат на годишен конгрес во источниот германски град Лајпциг, јави ДПА. Конгресот ќе трае четири дена, а организатори се „Компјутерскиот клуб на хаосот“. На конгресот, под мотото „Да направиме нешто“, ќе се разговара за безбедноста на интернет, хакерските напади, заштитата на податоците како и за социјални и политички проблеми. Се очекува на настанот да учествуваат околу 15.000 луѓе. Досега хакерите се собираа на годишни конгреси во Хамбург.
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 167 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 165 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Годишна конвенција на хакери во Лајпциг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: