Тој

„ Забранетото е најслатко! “ – стара реченица, стара колку што е стар и светот. Вистинита, вистинита колку што се вистинити сите вистини. А, тоа забранетото е слатко, послатко не може да биде. Те скокотка одвнатре, те скокотка од блажина, те мава тоа благото во умот. Од што е слатко, а забрането дури и погледот, тој поглед длабок, кој вели те посакувам, те прави виновен, виновен без можност за помилување. Виновна бев, само ја чекав пресудата, чекав поротата да го каже своето. Виновна бев, но не можев да го одредам степенот на виновност. Еднаш си мислев, кучка си невидена, а веќе во наредниот момент се препотував од спомените што ми поминуваа пред очи, од спомените што ми го разораа животот. Се топев онака убаво од помислата на него, на тој другиот. На тој што не смееше да се случи, на тој што не смееше така да ме гледа, на тој со кого не смеев да правам спомени. А, тек во третиот момент, дури тогаш, на крајот помислував на иднината, како што мислат повеќето девојки во втората половина на дваесетите години од ...
| | веќе видена | слични

Во 1966 година инвестицискиот аналитичар Хари Браун на 9-годишната ќерка за Божиќ и напишал писмо што до денес го обиколува светот преку медиумите. Тој се обидел да му објасни на детето дека ништо на овој свет, дури ни љубовта, не може да се гледа како даденост. Здраво, миличка, Божиќ е, и како и секогаш го имам вообичаениот проблем – каков подарок да ти одберам. Знам со што би те израдувал – книги, игри, фустани. Но, јас сум многу себичен. Сакам да ти подарам нешто што ќе остане со вас подолго од неколку дена или години. Сакам да ти подарам нешто што ќе те потсетува на мене на секој Божиќ. И, знаеш, ми се чини дека веќе ти избрав подарок. Ќе ти подарам една едноставна вистина. Ако ја разбереш ќе го збогатиш својот живот на сто различни начини и таа ќе те заштити од многу проблеми во иднина. И така: никој за ништо не ти е должен. Тоа значи дека никој не живее за тебе, дете мое. Бидејќи никој не е самата ти, освен тебе. Секој човек живее за себе. Единствено што може да почувствува тој е со својата среќа. Ако ...
| | веќе видена | слични

Може ли да се мери мајчинството? Кој може да ја опише и ограничи мајчината љубов? Секоја мајка за своето дете смета дека е најубаво, најпосебно и најсакано. Вообичаено е дека секоја своето си го сака најмногу, но една мајка си дала за право да каже гласно дека таа го сака детето повеќе од која било друга мајка што го сака своето дете. Една нејзина пријателка која тогаш била бремена останала зачудена од нејзината изјава и од тоа како може да ја измери и споредува љубовта кон детето со другите мајки и нивните деца. Откако по некое време ги родила ќерките близначки, почнала во целост да ја сфаќа својата пријателка. Ова е нејзината исповед откако станала мајка: „Помислата дека може нешто да му се случи на моето дете, некој да му наштети или тоа да се повреди, ме правеше силна како тигрица која е подготвена да го одбрани своето чедо по секоја цена. Стравот од нешто лошо ме доведува до раб на онеспособување, па се трудам да побегнам од најлошите мисли кои ми се јавуваат. Кога ќе им ја погалам косата, кога ќе им ја ...
| | веќе видена | слични

Сине мој! Ова писмо е од твојата мајка која одамна ја заборави. Срам ми е што ти пишувам. По несигурноста и долгото чекање, го земам пенкалото во рака. Неколку пати претходно се обидов, но солзите ми пречеа. Неколку пати солзите престанаа, но срцето не ми деозволи. Сине мој! По долго време гледам дека порасна, стана зрел маж и добро ги гледаш работите. Имам една молба, барем да го прочиташ ова писмо, а подоцна, ако сакаш искини го како што го искина и моето срце. Пред 40 години ми мене се случи најубавиот ден во животот - докторката ме извести дека сум бремена. Мајките добро го знаат значењето на овие зборови, тоа е мешавна од среќа и радост проследена со немир и многу промени во организмот. Потоа те носев 9 месеци во стомакот, станував со потешкотии, спиев со големи маки, едвај се хранев и дишев, но и покрај тоа ништо не ја намали љубовта кон тебе. Напротив, од ден на ден таа се зголемуваше сè повеќе. Со нетрпение очекував да те видам. Те носев, со потешкотии, со болки, но се радував на секое твое движење. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат Преспанскиот договор, бидејќи, како што вели, ...
сите 564 | | | веќе видена

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 128 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 117 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тој

Од:
До кого (е-маил):
Порака: