Германскиот сателит РОСАТ за малку го промашил Пекинг

Европската вселенска агенција (ЕСА) објави дека 2.5 тони тешкиот германски сателит РОСАТ во октомври минатата година „за само неколку минути го промашил Пекинг“. Новите калкулации на ЕСА покажале дека „ако РОСАТ останал во лет уште само 7 до 10 минути по влегувањето во земјината атмосфера ќе се урнел во кинеската престолнина во која живеат 20 милиони лица“ - изјавил Хајнер Клинкард за Дер Шпигел, кој додал дека „падот во Пекинг бил многу веројатен“ - пренесува Дејли Телеграф. На крајот РОСАТ (за среќа) се урна во Индискиот океан... Иако поголемиот дел од вселенскиот отпад гори при влезот во земјината атмосфера, 60% од РОСАТ ги преживеал високите температури. Тоа според експертите значи дека сателитот кој се движел со брзина од 450 киломтери на час „сигурно би предизвикал огромни штети во Пекинг, а жртвите не би било мкожно да се избегнат“. Сега кога е јасно дека е избегната голема катастрофа, може да воздивне и германската Влада. Според меѓународните закони „во случај некој сателит да направи било каква ...
| | веќе видена | слични

Сателитот кој се движеше со брзина од 480 км/ч за малку не ја погоди 20-милионската кинеската метропола. - Последиците би биле катастрофални - големи кратери, уништени инфраструктура, експлозии, оштетени згради и непроценлив број човечки жртви Росат (лево) и Роси Икс-Реј Тајминг Експлорер Само седум минути разлика го спаси големото подрачје на Пекинг од уништување минатата година, кога сателит од 2,5 тонски падна на земјата, е откриено денеска, објави завчера "Дејли меил". Главниот град на Кина бил токму на орбитата на падот на германскиот истражувачки сателит Росат кога вселенското летало се урна во Бенгалскиот Залив во октомври минатата година, речиси две децении по лансирањето. Последиците од падот на делови од сателитот на 20-милионскиот град би биле катастрофални - големи кратери, уништени инфраструктура, експлозии, оштетени згради и непроценлив број човечки жртви. - Беше за влакно. Сателитот можеше да го погоди Пекинг при брзина од 480 километри на час, соопштија од Европската вселенска агенција ...
| | веќе видена | слични

Во кинеската престолнина можел да падне германскиот сателит, но за среќа се срушил во Бенгалскиот залив седум минути подоцна од предвиденото. Пекинг- Имавме среќа. Кинескиот главен град Пекинг за само седум минути избегна уништување кога во октомври месец минатата година, германскиот сателит „Росат“ тежок два и пол тони, две децении по лансирањето падна на земјата, откриваат научниците. Сателитот кој на крај паднал во Бенгалскиот Залив летал право кон кинеската престолнина, а доколку паднел таму тоа би било огромна катастрофа и уништување на големиот град. Сателитот според експертите би направил огромен кратер, би предизвикал експлозии, рушење на згради, а човечките жртви не би можеле да се избројат. Според соопштението наМанфред Варахаут од Европскиот центар за вселенски операции, Пекинг бил директна мета на патот на сателитот, но тој паднал седум минути подоцна од што се очекувало.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 422 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 310 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ не може да престане да ги брани криминалите на осудениот Никола Груевски и неговите соработници. Лицемерно е ...
сите 257 | | | веќе видена

Министерството за правда забрзано работи на комплетирање на потребната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, но не посочуваат ...
сите 237 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 217 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 364 | | | веќе видена

Загриженост за настанатата состојба со бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, попладнево преку соопштение на својот веб-сајт, изрази и Судскиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 215 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германскиот сателит РОСАТ за малку го промашил Пекинг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: