Група повикува на ставање крај на говорот на омраза на интернет

Кампања за подигнување на свесноста во врска со говорот на омраза на интернет опфаќа 15 града во БиХ. „Мотус адулесценти“, организација во БиХ, планира конференција во септември, која ќе опфати десетици млади лидери. [„Мотус адулесценти“] Интернетот е моќна алатка, што овозможува невидени можности за комуницирање и за споделување информации со пријатели, познаници и со целосни странци. Но со ваквата моќ, доаѓа и можноста за злоупотреба. Една невладина организација во Босна и Херцеговина (БиХ) се обидува да го промени тоа. Асоцијацијата „Мотус адулесценти“ почна кампања против говорот на омраза на интернет, која ги таргетира тинејџерите и младите лица. „Статистички, 49 отсто од домаќинствата во земјата имаат директен пристап до интернет, а младите на возраст од 15 до 25 години ја сочинуваат најголемата група корисници. Тоа значи дека тие се изложени на говор на омраза во виртуелниот простор, но тие и го создаваат овој проблем. Тие растат со интернет и со социјални мрежи, при што границата помеѓу виртуелниот и ...
| | веќе видена | слични

Црна кампања. Фото: СПФМ колаж„Патриотскиот“ говор на омраза се темели на неосновани обвинувања и божемна грижа за народот, државата и нејзините институции. Во основа, пак, станува збор за атак кој непосредно шири омраза кон критичарите на власта и посредно негува љубов кон политичарите на власт, кои се поистоветуваат со државата и/или народот.(Првиот дел од анализата можете да го најдете овде, а вториот дел овде)Пишува: Жарко Трајаноски, магистер по човекови праваПретходно укажавме дека „патриотскиот“ говор на омраза е препознатлив по поделбата на „Ние“ („патриотите“) и „Тие“ („предавниците“) и по намерата да се поттикне омраза кон критичарите на актуелната власт. Дадовме повеќе примери за „патриотски“ говор на омраза кон „соросоидите“ во кои негативно се претставени како „шпиони“ и „домашни предавници“, како „терористи“ и „платеници“ кои го уништуваат новинарството, како „заканувачи“, „насилници“ и „поттикнувачи на кривични дела“, како „парадржавна власт“ и „банда“, „предавници на името“…Во ова продолжение ...
| | веќе видена | слични

Невладината организација „Цивил“ е дирекно финансиски поврзана со фондацијата СОРОС Македонија, која пак годишно на располагање има 5,2 милиони евра странски донации, кои постојано ги употребува за напаѓање на актуелната влада. Оваа фондација е раководена од Владимир Милчин, поранешен висок финкционер на СДСМ и лустриран соработник на тајните служби, а кој преку невладини оргaнизации, медиуми и марионети како „Цивил“ ја континуирано ја спроведува партиската политика на СДСМ. „Цивил“голем дел од средствата на СОРОС ги распределува на медиуми кои се проопозициски настроени, а со цел да се промовираат нивните јавно искажани антивладини стаови и отворено застанувајќи зад агендата на опозициската СДСМ. Невладината организација беше ангажирана за секоја тема која ја лиферуваше Фондацијата СОРОС во Македонија, на чело со Милчин. Оваа невладина организација очигледно е невладина за секоја политичка тема во државата, бидејќи по изборите правеше извештаи за наводни изборни нерегуларности, ја оценуваше слободата на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 194 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Група повикува на ставање крај на говорот на омраза на интернет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: