Група повикува на ставање крај на говорот на омраза на интернет

Кампања за подигнување на свесноста во врска со говорот на омраза на интернет опфаќа 15 града во БиХ. „Мотус адулесценти“, организација во БиХ, планира конференција во септември, која ќе опфати десетици млади лидери. [„Мотус адулесценти“] Интернетот е моќна алатка, што овозможува невидени можности за комуницирање и за споделување информации со пријатели, познаници и со целосни странци. Но со ваквата моќ, доаѓа и можноста за злоупотреба. Една невладина организација во Босна и Херцеговина (БиХ) се обидува да го промени тоа. Асоцијацијата „Мотус адулесценти“ почна кампања против говорот на омраза на интернет, која ги таргетира тинејџерите и младите лица. „Статистички, 49 отсто од домаќинствата во земјата имаат директен пристап до интернет, а младите на возраст од 15 до 25 години ја сочинуваат најголемата група корисници. Тоа значи дека тие се изложени на говор на омраза во виртуелниот простор, но тие и го создаваат овој проблем. Тие растат со интернет и со социјални мрежи, при што границата помеѓу виртуелниот и ...
| | веќе видена | слични

Црна кампања. Фото: СПФМ колаж„Патриотскиот“ говор на омраза се темели на неосновани обвинувања и божемна грижа за народот, државата и нејзините институции. Во основа, пак, станува збор за атак кој непосредно шири омраза кон критичарите на власта и посредно негува љубов кон политичарите на власт, кои се поистоветуваат со државата и/или народот.(Првиот дел од анализата можете да го најдете овде, а вториот дел овде)Пишува: Жарко Трајаноски, магистер по човекови праваПретходно укажавме дека „патриотскиот“ говор на омраза е препознатлив по поделбата на „Ние“ („патриотите“) и „Тие“ („предавниците“) и по намерата да се поттикне омраза кон критичарите на актуелната власт. Дадовме повеќе примери за „патриотски“ говор на омраза кон „соросоидите“ во кои негативно се претставени како „шпиони“ и „домашни предавници“, како „терористи“ и „платеници“ кои го уништуваат новинарството, како „заканувачи“, „насилници“ и „поттикнувачи на кривични дела“, како „парадржавна власт“ и „банда“, „предавници на името“…Во ова продолжение ...
| | веќе видена | слични

Невладината организација „Цивил“ е дирекно финансиски поврзана со фондацијата СОРОС Македонија, која пак годишно на располагање има 5,2 милиони евра странски донации, кои постојано ги употребува за напаѓање на актуелната влада. Оваа фондација е раководена од Владимир Милчин, поранешен висок финкционер на СДСМ и лустриран соработник на тајните служби, а кој преку невладини оргaнизации, медиуми и марионети како „Цивил“ ја континуирано ја спроведува партиската политика на СДСМ. „Цивил“голем дел од средствата на СОРОС ги распределува на медиуми кои се проопозициски настроени, а со цел да се промовираат нивните јавно искажани антивладини стаови и отворено застанувајќи зад агендата на опозициската СДСМ. Невладината организација беше ангажирана за секоја тема која ја лиферуваше Фондацијата СОРОС во Македонија, на чело со Милчин. Оваа невладина организација очигледно е невладина за секоја политичка тема во државата, бидејќи по изборите правеше извештаи за наводни изборни нерегуларности, ја оценуваше слободата на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Вториот ден од дебатата за преспанскиот договор, на пленарната седница во грчкиот парламент, ќе биде заокружена доцна вечерва, кога се очекува владата да ...
сите 145 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Гласањето, како што пишува ...
сите 66 | | | веќе видена

Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ќе има и Грција, порачаа високи претставници на ЦДУ во апелот до Нова демократија, ...
сите 225 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Група повикува на ставање крај на говорот на омраза на интернет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: