Словенечкиот премиер Пахор во центар на политички скандал

5 копии

Еден неформален разговор на премиерот на Словенија, Борут Пахор со домашните новинари е вистински хит, но и предмет на политички скандал откако некој го поставил на YouTube. Пошироката јавност може да слушне што премиерот мисли за некои домашни и меѓународни прашања, кои биле искажани 'off the record', значи со претпоставка дека нема да бидат снимени и објавени. Словенечкото новинарско друштво најостро го осуди објавувањето на получасовниот аудио материјал, а полицијата води истрага кој го снимил и објавил материјалот бидејќи може да стане збор за кривично дело. Круговите кои се блиски до Пахор се сомневаат дека се работи за политичка провокација, односно дека до снимките дошла некоја политичка партија која сака негова смена или предвремени парламентарни избори. Пахор во неформалниот разговор со новинарите наведува дека Словенија во случај реформите да паднат може да ја снајде судбината на Португалија, која сега мора да прифати се што ќе нареди ЕУ. Борут Пахор открива дека Унгарија поради ...
| | веќе видена | слични

Словенечкиот премиер наивно се намести во политички скандал Покрај ова на снимката се слуша гласот на Пахор, кој вели дека неговиот тринаесетгодишен син му рекол дека ќе биде "обична п..ка" доколку случајно поднесе оставка по поразот на референдумот за пензиските реформи Еден разговор на словенечкиот премиер Борут Пахор со домашните новинари стана вистински хит, но и предмет на политички скандал откако некој го поставил на јутјуб, па сега и пошироката јавност може да слушне што мисли премиерот за некои домашни и меѓународни прашања, а биле кажани неофицијално, или поточно со претпоставка дека нема да бидат снимени и објавени. Во разговорот со новинарите Пахор користи невообичени иозрази и пцости, па така на пример, признава дека популарноста на владата е во к...ц, но и дека неговиот 13-годишен син му му рекол дека ќе биде обична п..ка" доколку случајно поднесе оставка по поразот на референдумот за пензиските реформи. Меѓутоа, според словенечката јавност Пахор многу повеќе можат да го компромитираат неговите ...
| | веќе видена | слични

Пахор: 13-годишниот син ми рече дека ќе бидам обична п_ _ка! Нов политички скандал ја тресе Словенија,откако во јавноста се појави снимка од брифинг на словенечкиот премиер Борут Пахор со домашните новинари. Пахор на почетокот на брифингот ги замолил новинарите да не снимаат, но некој сепак ги снимал разговорите и тие се сега објавени на You Tube. Пахор во неслужбениот разговор со новинарите, се служел со пцовки, па меѓудругото рекол дека популарноста на неговата Влада „отишла во ку_ _ ц“, а неговиот 13-годишен син му порачал дека ќе биде „обична п_ _ка“, ако во случај на референдум за пензиските реформи си поднесе оставка. Пахор открива и нови детали за економската ситуација во Словенија, па вели дека државата во случај на неисполнуивање на реформите би можела да се најде во ситуацијата во која е и Португалија.
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Словенечкиот премиер Пахор во центар на политички скандал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: