Скопје доби нова сала за бокс

Претседателот на Владата на РМ, Никола Груевски, и директорот на СЦ “Борис Трајковски„ Ратко Капушевски, денеска ја пуштија во употреба новата сала за бокс лоцирана во западното крило на реконструираниот базен Карпош. фото: vlada.mk Салата ги исполнува сите норми за квалитетен тренажен процес по стандардите на меѓународната боксерска федерација. Располага со професионален ринг, трибина за 50. гледачи, осветлување, озвучување и сите потребни реквизити за работа од типот на: вреќи, фокусери, јажиња итн. „Во изминатите години спортската историја бележи раритетни работи.Се изградија сали, тениски терени, фудбалски стадиони и многу функционални игралишта. Државата и оваа Влада покажаа големо интересирање за поддршка на спортот. Затоа ја изградивме и оваа сала за бокс која е од најсовремен вид и опремена максимално со сите реквизити“ - потенцираше на отворање премиерот Никола Груевски, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. “Причината за отворањето на салата се молбите и барањата упатени од страна на ...
| | веќе видена | слични

Во спортскиот центар „Борис Трајковски“ (СЦБТ), во рамките на базенот, вчера попладне премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, и директорот на СЦБТ, Ратко Капушевски, ја отворија новата сала за бокс Салата има 48 седишта и професионален боксерски ринг, целосно е климатизирана, а е наменета за одржување тренинзи на боксерите и ќе бидеод корист за сите вљубеници во оваа вештина, истакна Груевски во оваа пригода.
| | веќе видена | слични

Боксерските клубови досега работеа во импровизирани услови и новата сала е можност за многумина за добар тренинг што ќе ги однесе на европските и на светските натпреварувања, вели премиерот Никола Груевски Спортскиот центар "Борис Трајковски" ја збогати содржината со уште една спортска понуда, од вчера е отворена бокс-салата во која сите љубители на овој спорт ќе може да тренираат во услови според сите светски стандарди. Салата ги исполнува сите современи норми за реализација на тренинзите во бокс, располага со професионален ринг, современа боксерска опрема и осветлување, трибини за 50 гледачи, со современа климатизација и е енергетски ефикасна. Новиот спортски објект во рамки на центарот Борис Трајковски" официјално во употреба го пушти претседателот на Владата, премиерот Никола Груевски. Тој како поранешен боксер истакна дека со оваа инвестиција на Владата на спортистите им се обезбедени сите услови за тренинг и сега останува само на желбата на спортистите да напредуваат во оваа вештина. - Боксерските ...
| | веќе видена | слични

СЦ Борист Трајковски збогатен со простор за љубителите на боксот. Во рамките на базенот Младост денеска беше промовирана сала токму за овој спорт. Салата е изградена според стандардите на меѓународната боксерска федерација. Таа располага со современа опрема, а капацитетот на гледалиштето е 50 седишта.
| | веќе видена | слични

Во рамки на спортскиот центар „Борис Трајковски“, во состав на базенот „Младост“ во Скопје денеска беше отворена современа сала за бокс по светски стандарди за натпреварување. Салата располага со професионален ринг, современа боксерска опрема, озвучување, осветлување, климатизација, модерен систем за енергетска ефикасност и трибини за 50 гледачи. Објектот го отвори премиерот Никола Груевски кој во обраќањето пред присутните рече дека во изминатите неколку години, македонската спортска историја бележи голем број работи кои првпат се случуваат во Македонија и по десетици години од минатото. - Па така, во овие изминати години Владата почна финансиска поддршка на врвните македонски спортисти, почнаа да се доделуваат стипендии и спортски пензии, да се ценат и вреднуваат големите спортски резултати, да се градат и се изградија голем број спортски сали, фудбалски игралишта, училишни и фискултурни сали, тениски терени, а се доизгради и стадионот „Филип Втори Македонски“, рече Груевски. Премиерот истакна дека со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 384 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје доби нова сала за бокс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: