Конечно раскринкани: Откриен тајниот план на илуминатите

Конечно раскринкани: Откриен тајниот план на илуминатите Во еден музеј во Берлин е откриен документ во кој се обелоденуваат вистинските цели на илуминатите, пишува „Дневно.хр“ Илуминатите се тајно друштво од ерата на просветлувањето, основано во мај 1776 год. Во модерно време, Илуминатите се синоним на наводна организација за заговор која дејствува како прикриена „моќ зад престолот“, наводно контролирајќи ги работите во светот преку денешните влади и корпорации, обично како модерна инкарнација или продолжение на Баварските Илуминати. Во овој контекст, се верува дека Илуминатите управуваат настани кои ќе доведат до основање на Нов светски поредок. Белградскиот портал „Пресс онлајн“ ја пренесува инфорамцијата на „Дневно.хр“ во која се наведува дека основачот на Редот на илуминатите Адам Вајсхаупт наводно оставил ракопис кој открива „некои мистеризни цели на оваа организација“. Ракописот бил откриен во еден берлински музеј и во наго се наведени вистинските цели на основачот на илуминатите. Овој документ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Основачот на Илуминатите, Адам Вајшапт, оставил ракописи во кои се откриени некои од мистериозните цели на тајното друштво. Ракописите се пронајдени во еден берлински музеј. Овој документ бил напишан една година пред да се основа Ред Илуминати на 1 мај 1776 година, па затоа изразот Илуминати во текстот не се појавува. - Тој ги учел своите поданици дека вистинската мудрост мора да се шири во тајност, за да остане заштитена од цензурата и прогонувањата од страна на Католичката црква и световната власт, објаснува берлинскиот историчар, кој го пронашол ракописот. Идеалот кој требало да се достигне бил што подобар развој на сите телесни и духовни способности и сили, напишал тогашниот 25-годишник. Неговата школа била во форма на тајни семинари, книжевни кругови за да се основа во што повеќе градови. Членовите имале обврска да набават нови книги и истите да ги разменуваат. Поради стекнување на влијание, Адам заговарал инфилтрацијата. Неговите ученици имале задача во тајност да влијаат врз други друштва. Сепак, ...
| | веќе видена | слични

Тој ги учел своите следбеници дека вистинската мудрост мора да се шири тајно, за да остане заштитена од цензура и прогонство од страна на Католичката црква и световните власти, објаснува еден берлински историчар. Адам Вајшаупт, основачот на илуминатите оставил ракопис кој открива некои мистериозни цели на тоа тајно друштво. Ракописот бил откриен во еден берлински музеј, а од него можат да се видат вистинските цели на основачите на илуминати. Вајшаупт во тој текст кажува за плановите кои сакал да ги оствари. Документот бил напишан една и пол година пред Red Iluminati да биде основан на 1-ви мај 1776-тата година. Изразот илуминати во тој текст не се појавува. Во него се наведени целите кои тајното друштво на Вајшаупт требало и морало да ги оствари. "Тој ги учел своите следбеници дека вистинската мудрост мора да се шири тајно, за да остане заштитена од цензура и прогонство од страна на Католичката црква и световните власти", објаснува берлинскиот историчар кој го пронашол документот. Идеалот кој требало да се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Продолжува „војната“ со соопштенија помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Сега со реакција се јави најголемата опозициска партија. „СДСМ треба јасно да каже дали имало ...
сите 151 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 39 | | | веќе видена

И медиумите во регионот пренесуваат за нападот на новинарската екипа на „Лидер“. Словенечка „Демокрација“ објавува текст со наслов „Скандал! Градоначалникот ...
сите 29 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 50 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Имате потреба од духовна забава и од вас зависи дали ќе ја организрате. Посета на кино, театар, концерт… ќе ве наполни со позитивна ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Конечно раскринкани: Откриен тајниот план на илуминатите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: