Фестивал на органска храна во Ѓорче Петров

Фестивал на органска храна ќе се одржи денеска во општина Ѓорче Петров, на која ќе учествуваат 15 произведители на здрава-органска храна од Република Македонија. Целта на оваа манифестација е промовирање и поттикнување на традиционалниот начин на одгледување храна без штетни хемиски средства. На фестовалот покрај презентација на производите, ќе се подготвува и здрава храна на стар, традиционален македонски начин. Според Општина Ѓорче Петров ваков вид манифестации се одлична туристичка презентација и можност за заинтересирани земјоделци од блиску да се запознаат со условите, предностите и можностите кои се нудат во производството на здрава храна
| | веќе видена | слични
2 копии

Во општина Ѓорче Петров се одржа вториот Фестивал на органска храна, на која присуствува 15 производители на органска храна и органски производи. Излагачите особено ја потенцираа важноста од креирање на „триаголник на успех и доверба" помеѓу производителите, научните институции и Владата. Предностите на органските производи и значењето за локалните заедници кои тие можат да го имаат за локалниот развој, подигањето на свеста кај граѓаните дека употребата органската храна и органските производи е поефтино во однос на конвенционалното производство, значењето за здравјето на населението, беа темите на Форумот кој се одржа во рамките на Фестивалот. Исто ака беа претставени неколку иновативни методи на органско производство, а се споделија и искуства од развојот на органското земјоделство во неколку други земји од регионот. Производителите сметаат дека е потребно дополнително подигање на свеста меѓу граѓаните за значењето на органската храна, зголемување на субевенциите за органското производство со цел да се ...
| | веќе видена | слични

Останато

На 2 октомври во Кривичниот суд во Скопје со сослушување на сведоци продолжува судењето за настаните во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017 ...
сите 264 | | | веќе видена

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 243 | | | веќе видена

Соопштение на СДСМ Наместо да шират лажни вести за Договорот ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски треба да кажат дали ќе учествуваат на референдумот во недела. ...
сите 249 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за се освен за содржината на договорот. Второ дека бегаат од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека немаат ...
сите 114 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон повика денеска иранската криза да биде уредена со „дијалог и мултилатерализам“. Тој го упати повикот на годишната сесија ...
сите 74 | | | веќе видена

Во петок ќе имам состанок во Министерството за финансии на кој дефинитивно ќе утврдиме дали ќе има ребаланс на Буџетот или не и ако го правиме кога ќе го ...
сите 64 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 155 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фестивал на органска храна во Ѓорче Петров

Од:
До кого (е-маил):
Порака: