Отчет на штипскиот градоначалник-Трите капитални проекти ја чекаат потребната документација за старт

Гасификацијата, брана на реката Отиња како и изградбата на детска градинка се трите капитални проекти на кои што во изминатите месеци се работеше интензивно .Се подготвува документацијата и се чекаат потребните одобрувања, кажа во својот отчет за шестмесечната работа штипскиот градоначалник Благој Бочварски.-По Куманово и Струмица, Штип е првата општина која што почна со гасификација на градот и изградба на 20 километри гасоводна мрежа.Избрана е и на тендер, фирмата ,,Простор,, од Куманово, која работи на изработка на проектот, за што од буџетот се издвоени 700.000 денари, плус ДДВ-информираше Бочварски.Изградбата на брана на реката Отиња , ќе значи нов квалитет на животот во општината.Промена на микроклимата,биолошки минимум во реката Отиња, развој на спортот и рекреацијата во градот, урбанизација на просторот, изградба на хотели, викендици, ресторани како и други пропратни објекти.-Таму сме веќе во фаза на ревизија на проектите што ги имаше изработено општината,но бидејќи се стари и во таква форма ...
| | веќе видена | слични

Изградба на градинка во Брајковци, на повеќенаменско игралиште во Калково и на стационар за кучиња-бездомници, реконструкција на булеварот „Првомајска”, како и решавање на проблемот со Градските гробишта, односно изградба на нови, се само дел од новите проекти што ги најавува Општина Валандово.– Се подготвуваме и за туристичко уредување на Кочулските водопади, изведба на втората фаза од канализацискиот систем во Бојмискиот реон, асфалтирање четири локални улици во Балинци, Пирава и Удово, асфалтирање девет сокаци во градот Валандово. Ќе почне и реконструкцијата на градинката „Калинка“ во Валандово, тампонирање и санирање на руинираните улици во населените места Марвинци, Чалакли, Брајковци, Раброво и Собри, изградба на мини-плоштад и парк во населеното место Удово, изградба на три нови урбани паркови во градот Валандово и поставување на неопходната инфраструктура во индустриската зона „Јосифово”, инфомира градоначалникот Перо Костадинов.Општината, додаде, интензивно работи и на подготовка на техничка ...
| | веќе видена | слични

Политиколог по професија, 33-годишниот Саша Богдановиќ, е еден од најмладите политичари во земјава, кој на последните локални избори ја доби довербата од центарци. Без влакна на јазикот говори дека во минатото прекуноќ се менувале ДУП-ови, а со тоа се уништувала животната средина за сегашните и за идните генерации. Во разговорот за „Нова Македонија“ најавува крај на сообраќајниот хаос во Центар, а младоста ја согледува како сериозна предност за работа, од која граѓаните што го избрале, по завршувањето на неговиот мандат и проекти, ќе ги увидат промените во секој аспект во функционирањето на општината. На претходната функција бевте директор на ЈП „Паркинзи на Општина Центар“, познавајќи ги проблемите на сообраќајна култура во главниот град, имате ли сега некои новитети што планирате да ги воведете за подобро регулирање на овој дел од јавниот живот на општината Центар, која е срцето на Скопје? – Во моментот општинските власти работат на сообраќајни студии и сообраќајни проекти што се однесуваат за регулирање ...
| | веќе видена | слични

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 273 | | | веќе видена

Како Управата за семе и саден материјал би можела да блокира капитални инвестиции, да добие замерки од меѓународната заедница, или да не работи транспарентно, ...
сите 91 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 247 | | | веќе видена

Легендарниот тенисер Џон Мекинро е убеден дека Новак Ѓоковиќ ќе успее да биде подобар од Роџер Федерер и Рафаел Надал според број на освоени Грен слем титули. ...
сите 244 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска потврди дека САД собориле ирански дрон, кој претставувал опасност за американски брод во Ормунскиот Проток.– ...
сите 160 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, денеска, се сретна со Ивана Мишева, претставничка на граѓанската иницијатива за заштита на ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отчет на штипскиот градоначалник-Трите капитални проекти ја чекаат потребната документација за старт

Од:
До кого (е-маил):
Порака: