Граѓаните помалку се жалат на он-лајн купувањето поради сложените процедури

2 копии

Граѓаните може да добијат и петнаесеткратна отштета ако не им стигне прoизводот што го купиле он-лајн, но таквиот случај ретко го пријавуваат зашто процедурите за поплаки се долготрајни и комплицирани, рече денеска директорот на Агенцијата за пошти Влатко Атанасоски. Тој воедно апелира да се купува на интернет само од сертифицирани продавачи и притоа особено да се води сметка дали поштенскиот оператор што треба да ја достави пратката е лиценциран. – Бројот на претставки е мал не зашто нема проблеми или зашто услугата е квалитетна, туку зашто процедурите се бавни, застарени и комплицирани. Ако интернет пратката не ја добиете, прво се обраќате до доставувачот (поштенскиот оператор), кој има рок од 30 дена да одговори што е многу долго време, и тоа ќе бараме да се скрати со законските измени. Во случај да не сте задоволни од одговорот, Агенцијата за пошти е второстепеното тело што ја утврдува одговорноста на поштенскиот оператор и носи решенија за надомест на штета, објасни директорот. Случаи на обесштетувања ...
| | веќе видена | слични

Ова е дел од оружјето кое што може да се нарача преку интернет. Иако според закон се забранети вакви онлајн порачки, сепак постои висока побарувачка за нив како и за други забранети производи. Но, како функционира сето тоа. Порачките на граѓаните преку интернет стигнуваат во главниот поштенски центар во Скопје, каде поминуваат низ царинска контрола, а потоа се прави класифицирање на поштенските услуги. Според Поштенската управа на Македонија, милиони пратки стигнуваат од странство само преку онлајн нарачки, но досега не се регистрирани случаи да пристигнат пратки со забранети производи, освен како што велат, оние кои ја повредуваат интелектуалната сопственост. Ова подразбира дека во пратките од далечниот исток пронајдени се фалсификувани брендови. „Нарачаните пратки во електронска форма кои што пристигнуваат од странство во македонска пошта, во текот на 2017 година ја надминаа бројката од 1 милион. Само во последното тримесечје примени се над 150 илјади пратки во поштенскиот меѓународен сообраќај. Тие ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 193 | | | веќе видена

 Но, велат колку професорката од Правниот факултет ќе успее да привлече непартиски гласови на контото на ВМРО ДПМНЕ ќе зависи и од кандидатот што ќе го ...
сите 162 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Граѓаните помалку се жалат на он-лајн купувањето поради сложените процедури

Од:
До кого (е-маил):
Порака: