ОН: Дрогата убива 200.000 луѓе во светот годишно

ОН: Дрогата убива 200.000 луѓе во светот годишно Канцеларијата на Обединетите нации за борба против дрогата и криминалот соопшти дека дрогата е причина за смрт на повеќе од 200.000 луѓе во светот годишно и најави одржување на конференција во март што треба да даде нови насоки за борбата против ова зло. Во соопштението од Канцеларијата на ОН се истакнува дека трговијата со дрога е спротивна на сите правни одредби и се наведува претпоставка дека годишната добивка од таа трговија годишно достигнува вредност од 320 милиони долари. Комисијата за наркотици во март 2009 година одржа собир на сите членки кога беше и усвоен акциониот план за зајакната борба за подобра примена на постоечките спогодби и одредби за сузбивање на трговијата со дрога. На сбирот што во март ќе се одржи во Виена, се очекува да учествуваат повеќе од 1.500 учесници, претставници на земјите членки, парламентарци и претставници на невладиниот сектор.
| | веќе видена | слични
2 копии

рогата секоја година убива над 200.000 лица во светот. Канцеларијата на Обединетите Нации за борба против дрога и криминал соопшти дека опојните дроги секоја година се причината за смрт на најмалку 200.000 луѓе во светот. Потсетувајќи дека трговијата со дрога е спротивна со законските одредби, од Канцеларијата претпоставуваат дека годишните приходи од трговијата со дрога достигнуваат вредност од 320 милијарди долари. Исто така се проценува дека прометот на меѓународниот организиран криминал годишно достигнува речиси 870 милијарди долари, што е шест пати повеќе од буџетот на официјалната агенција за помош на Програмата за развој на Обединетите нации.
| | веќе видена | слични

Останато

Крадењето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието од страна на обвинетите Сашо Марковски и Оливер Радулов било по наредба на директорот ...
сите 256 | | | веќе видена

До сабота времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, преку денот претежно сончево со пораст на дневните температри, соопшти Управата за ...
сите 248 | | | веќе видена

„Наместо да шири лажни вести и создава конструкции, ВМРО-ДПМНЕ прво треба да каже дали ќе учествува на референдумот во недела.Јасна е намерата на опозициската ...
сите 70 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 105 | | | веќе видена

Излезеноста на претстојниот референдум е едно од прашањата кое доминира во јавната дебата за плебисцитарното изјаснување закажано за 30 септември, а кое ја ...
сите 82 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти го посети денеска во неговиот дом претседателот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа, но ...
сите 175 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус, тренерот Масимилијано Алгери дефинитивно го има еден од најдобрите стартови со тимот на Јувентус во неговата кариера. Ова се должи на тоа ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОН: Дрогата убива 200.000 луѓе во светот годишно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: