ОН: Дрогата убива 200.000 луѓе во светот годишно

ОН: Дрогата убива 200.000 луѓе во светот годишно Канцеларијата на Обединетите нации за борба против дрогата и криминалот соопшти дека дрогата е причина за смрт на повеќе од 200.000 луѓе во светот годишно и најави одржување на конференција во март што треба да даде нови насоки за борбата против ова зло. Во соопштението од Канцеларијата на ОН се истакнува дека трговијата со дрога е спротивна на сите правни одредби и се наведува претпоставка дека годишната добивка од таа трговија годишно достигнува вредност од 320 милиони долари. Комисијата за наркотици во март 2009 година одржа собир на сите членки кога беше и усвоен акциониот план за зајакната борба за подобра примена на постоечките спогодби и одредби за сузбивање на трговијата со дрога. На сбирот што во март ќе се одржи во Виена, се очекува да учествуваат повеќе од 1.500 учесници, претставници на земјите членки, парламентарци и претставници на невладиниот сектор.
| | веќе видена | слични
2 копии

рогата секоја година убива над 200.000 лица во светот. Канцеларијата на Обединетите Нации за борба против дрога и криминал соопшти дека опојните дроги секоја година се причината за смрт на најмалку 200.000 луѓе во светот. Потсетувајќи дека трговијата со дрога е спротивна со законските одредби, од Канцеларијата претпоставуваат дека годишните приходи од трговијата со дрога достигнуваат вредност од 320 милијарди долари. Исто така се проценува дека прометот на меѓународниот организиран криминал годишно достигнува речиси 870 милијарди долари, што е шест пати повеќе од буџетот на официјалната агенција за помош на Програмата за развој на Обединетите нации.
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 569 | | | веќе видена

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор ја повика денеска премиерката Тереза Меј да се откаже од своите „црвени линии“ во врска со Брегзит и да му дозволи на ...
сите 424 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Од овој ден крштевањето значи духовно раѓање, почеток на човековото живеење во верата. За значењето на овој празник и неговото одбележување повеќе од разговор ...
сите 263 | | | веќе видена

Како што српски Курир, Огњен Врањеш во недела во попладневните часови доаѓа во Србија. Тој во најголема тајност пристигнува со вечерн лет. Карлеуша секако ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОН: Дрогата убива 200.000 луѓе во светот годишно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: