Иванов ја додели наградата за најуспешно архитектонско дело во 2017

2 копии

Индустриски објект за полнење и флаширање на природна вода во село Гари, на архитектот Александар Карангелов, е најуспешното архитектонско дело во 2017 година. Големата годишна награда што ја доделува Асоцијацијата на архитекти на Македонија, ја врачи претседателот Ѓорге Иванов, кој е покровител на манифестацијата. Македонскиот претседател упати порака до институциите и до целото македонско општество да се овозможи повеќе простор за архитектите. Тој подвлече дека за тоа е секогаш потребен интензивен економски и технолошки развој, но и постојано збогатување на духовното и надградување на естетските критериуми.
| | веќе видена | слични

Охридскиот новинар Милчо Јованоски е добитник на наградата Најдобар новинар за 2017 година. Европскиот институт за менаџмент, право и дипломатија, од Скопје, му го врачи ова признание на 27 декември, на годишната прослава на Европскиот институт во Скопје. За наградата Јованоски вели дека било изненадување кое не го очекувал, а драго му е што тоа е доказ дека сепак, некој го цени новинарскиот труд. Милчо Јованоски зад себе има долг стаж со кој го печел новинарскиот занает. За наградата ќе рече дека се должи на неговиот целокупен новинарски ангажман во изминативе 35 години. „Се должи на мојата огромна љубов кон пишаната реч, односот кон моите соговорници. Кога ми ја доделуваа наградата, д-р Зендел Абедин Шехи, сопственикот на Европскиот институт пренесе дека наградата е врв на она што е мое најдобро претставување во делот на интервјуата, моите новинарски бисерчиња, рубриката „Мојот живот, мојот свет“, кажува Јованоски. Наградите се потврда за она што се работи и се стимул и поттик да се чувствувате подобро, но ...
| | веќе видена | слични

Поглаварот на Исламската Верска Заедница, Сулејман Реџепи денеска ја доби наградата „За животно постигнување“, што ја доделува американскиот Претседател, Доналд Трамп. Поглаварот Реџепи е првиот од Македонија кој ја добива оваа престижна награда. Наградата му ја врачи претставник на универзитетот од Флорида за неговите заложби за градење мир и толеранција. -Денес нашата обврска како народ, но и како верници треба да биде синхронизирана со американските заложби за зачувување на стабилноста на земјата и за чекорење на Македонија како наша мултиетничка држава напред кон евроатланските интеграции. Тоа е и мој личен стремеж, како теолог и водач на муслиманите во Македонија. Нема поголема награда од онаа да бидеме клучен фактор за нашите деца да растат во мир, благосостојба, меѓусебна почит и толеранција, рече поглаварот на ИВЗ, примајќи ја наградата.
| | веќе видена | слични

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов ја додели наградата за најуспешно архитектонско дело во 2017

Од:
До кого (е-маил):
Порака: