Оџите ќе ги повикуваат верниците на гласање

Mуслиманскиот совет на Велика Британија (МЦБ) кој има врски со исламистите, ги повика имамите во таа земја да ги користи на петочните молитви за да ги мобилизираат гласачите за општите избори што треба да се одржат во јуни за да се промовираат исламските вредности. MЦБ, најголемата муслиманска група во земјата под чиј чадор се помалите заедници, објави список на „осум клучни прашања што имаат значење за муслиманските заедници“ кои треба да се земат предвид кога ќе се гласа и кои треба да бидат дел од беседите на имамите во џамиите. -Муслиманите треба да бидат повеќе политички активни, се вели во проповедта која ќе треба да се чита на петочните молитви во целата земја. Едно истражување покажува дека 53 отсто од муслиманите во Британија со право на глас не излегле на општите избори во 2010 година. На општите избори во 2015, прашањата што ги тангираа муслиманите опфаќаа теми како што се одбрана на правото на муслиманите и на луѓето од сите вери да живеат според нивната вера, да можат да носат верска облека, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 151 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 242 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ чиј автобус во средата попладне излета од патот кај село Ласкарци и во смрт однесе 14 животи без проблем можел сам да ...
сите 323 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 121 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Оџите ќе ги повикуваат верниците на гласање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: