Нови 12 тестови на Euro NCAP, сите возила добија по 5 ѕвезди, освен Lancia Voyager

Пристигнаа најновите резултати од тестирањето на Euro NCAP, според кои, од 12 автомобили кои беа тестирани, 11 добија максимални 5 ѕвездички, а само Lancia/Chrysler Voyager доби 4. Од Euro NCAP потенцираат дека Ford Ranger е првото “пик ап“ возило кое добило максимални 5 ѕвезди на нивните тестови. Сепак, порталот autoexpress.co.uk е “шокиран“ бидејќи повеќето тестирани возила не би ги минале построгите тестови за безбедност, кои ќе бидат воведени идната година. Од 2012 година, возилата кои нема да постигнат 60% безбедност кај пешаците, нема да добијат 5 ѕвездички од Euro NCAP. Досега минимумот беше 40%. Па така, од 12. тестирани автомобили, само четири (Toyota Yaris, BMW 1 Series, Mercedes M-Class и Ford Ranger) би ги минале построгите регулативи. Кога станува збор за безбедноста на пешаците, најмали рејтинзи во последната рунда тестирања добија Lancia/Chrysler Voyager со 47 %, Chevrolet Captiva со 48 % и Hyundai Veloster со 49%. Подетално на Интернет страницата на Euro NCAP . (screenshot: ...
| | веќе видена | слични

EuroNCAP ги објави резултатите за 12 нови автомобили, од кои дури 11 се закитија со највисокото признание, 5 ѕвездички, иако тоа ќе се смени од наредната година... Од сите автомобили, само Lancia Voyager не успеа да постигне максимален број на ѕвездички, поради послабата заштита на возрасни патници. Автомобилите кои се закитија со највисокото признание, по азбучен ред, се: Audi Q3, BMW 1 Series, Chevrolet Captiva, Ford Ranger, Fiat Freemont, Hyundai Veloster, Lancia Thema, Mercedes M-Class, Opel Zafira Tourer, Opel Astra GTC и Toyota Yaris. Сепак, од 1-ви Јануари наредната година, моделите кои немаат над 60% заштита за пешаците, ќе бидат оценувани со една ѕвездичка помалку, па пет ѕвездички од новотестираните модели, би имале само: BMW 1 Series, Ford Ranger, Mercedes M-Class и Toyota Yaris.
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 160 | | | веќе видена

Руската авиокомпанија „Аерофлот“ ќе ја откаже до ноември нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“, освен ако компанијата Боинг може да и гарантира безбедност на ...
сите 239 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, вчера оствари средба со граѓаните во општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување ...
сите 134 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 226 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност, најавува УХМР за утре. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови до засилен ветер од западен правец. Прогноза за ...
сите 194 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 145 | | | веќе видена

Во своето гостување во емисијата „И што сега“ на МРТ, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски повикувајќи се на изјавата на Заев, истакна дека ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нови 12 тестови на Euro NCAP, сите возила добија по 5 ѕвезди, освен Lancia Voyager

Од:
До кого (е-маил):
Порака: