Мајкрософт и Мозила го претставија “Фајрфокс со Бинг“

Мајкрософт и Мозила, непрофитната организација која го создаде веб прелистувачот Фајрфокс (Firefox), објавија соработка според која на корисниците ќе им се понуди посебна верзија на Фајрфокс со Бинг како стандарден пребарувач. Секако, корисниците на Фајрфокс во подесувањата можат самите да го одберат Бинг како стандарден (default) пребарувач, а постои и додаток "Bing Search for Firefox" кој ќе го направи истото. Сепак, огромно мнозинство на корисниците ниту помислуваат да чепкаат во подесувањата, па затоа Гугл (обично стандарден за Фајрфокс) е најчесто користен пребарувач кај корисниците на Фајрфокс. И така, продолжува битката помеѓу Гугл и Бинг кај интернет пребарувањата и Хром и Фајрфокс кај прелистувачите. Интернет Експлорерот на Мајкрософт пак е конкурент и на Хром и на Фајрфокс. Инаку, на блогот на Мозила е обајвено дека веќе постојат 20 посебни верзии на Фајрфокс, креирани во соработка со партнерите, како Бинг, Јаху!, Твитер, Јандекс...
| | веќе видена | слични

Microsoft најави дека нивниот интернет пребарувач Bing ќе биде основниот (default) пребарувач на нова верзија на Firefox. Таа верзија ќе биде изборна, Firefox нема да биде автоматски надграден, туку верзијата ќе биде наменета да се симне од корисниците кои повеќе сакаат да го користат Bing како пребарувач отколку Google. Всушност, името на верзијата Firefox with Bing кажува се. Bing има и свој додаток за актуелните верзии на Firefox кој ќе ги постави истите функционалности, односно Bing да биде основен пребарувач наместо Google. Интересно, ова не значи дека Mozilla ја прекинува соработката со Google. Се работи само за соработка која ќе го зголеми изборот на корисниците на Firefox. Дополнително, „Мicrosoft не е лиценциран нити го дистрибуира Firefox“, како што пишува на страната на Firefox with Bing
| | веќе видена | слични

Останато

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 219 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 163 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 196 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 271 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 138 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 471 | | | веќе видена

Евро-Атлантскиот Совет на Македонија на својата интернет страница објави интерактивна мапа преку која може да се следи кои земји членки на НАТО го ратификуваа ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мајкрософт и Мозила го претставија “Фајрфокс со Бинг“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: