Како дете размислува за надворешната политика

Признавањето на уставното име од страна на Сирија, Зимбабве и Боливија немаат никакво значење за нашите стратешки цели за евроатлантските интеграции и служат за домашни цели да се прикаже дека власта е активна на планот на одбрана на нашето уставно име, оценуваат експертите. Потезите на македонската надворешна политика наликуваат на детската емисија „Шарам барам“, без стратегија и со ад хок решенија, од кои нема бенефит за нашите стратешки цели, зачленувањето во ЕУ и во НАТО. Вака експертите по дипломатија ја оценуваат надворешната политика на власта откако со низа контроверзни потези успеа да издејствува прво Сирија во септември, а потоа Зимбабве и деновиве и Боливија да не признаат под уставното име. Признавањето од Сирија беше „купено“ со тоа што Македонија ја поддржа Сирија и гласаше против резолуцијата за Голанската висорамнина, која ја поддржаа ЕУ и САД, премиерот Груевски неодамна се сретна со претседателот на Зимбабве, диктаторот Роберт Мугабе, чија држава кој е на црната листа на ЕУ и САД, а ...
| | веќе видена | слични

Со наближувањето на датумот на средбата на преставниците на двете земји со посредникот Нимиц се зголемува интензитетот на гласините и од Скопје и од Атина Имало нова стратегија за името што не ги опфаќала разговорите под покровителство на Обединетите нации, во скоро време ќе имало позитивен исход од посредништвото на Метју Нимиц, ќе имало уште нови средби и контакти, но од нив немало да има конкретен резултат... Сите овие шпекулации се засилуваат со наближувањето на 9 февруари, датумот на кој посредникот Нимиц одлучи да ги свика во Њујорк претставникот на Македонија Зоран Јолевски и неговиот грчки колега Адамантиос Василакис. Теориите дека државниот врв во Скопје работи на нова стратегија се појавија особено откако Зимбабве стана 130 држава што ја призна Македонија под уставното име, а доцна во понеделникот тоа го стори и Боливија. Претходно, пак, во септември таков потег направи Сирија. Грчките медиуми во ова видоа обид на македонската влада да истурка процедура со која Македонија би влегла во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 99 | | | веќе видена

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 157 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 213 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 147 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 206 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Во скопското обвинителство кое ја води предистрагата за трагедијата кај Ласкарци не можат да ги потврдат првичните сознанија што ги објави Алсат – дека засега ...
сите 231 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како дете размислува за надворешната политика

Од:
До кого (е-маил):
Порака: