Бени Гудман во 1959 година ја има преработено „Не си го продавај Кољо чифликот“ или „Приспивна за Македонија“ (ВИДЕО)


Славниот американски џез музичар, Бени Гудман, во својот богат репертоар ја има и македонската песна „Не си го продавај Кољо чифликот“. Гудман, познат како ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Православната црква во Молдавија беше организатор на големата анти ЛГБ парада што се одржа во Кишињев. Во големата поворка на просемејната манифестација во ...
| | веќе видена | слични

Летото е на прагот, доаѓаат горештините, морињата не ни се многу блиску, а на езерата нема место за сите. За градоначалниците на кои им е скапо да изградат ...
| | веќе видена | слични

Сопственик на ноќен клуб удира вработен, бидејќи не станал кога тој влегол во просторијата. Сведоци тврдат дека не му е првпат да удира вработени ако станат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот виртуоз Симон Трпчевски предизвика бурни овации во концертната сала во Сао Паоло во Бразил. Маестро Трпчевски пред преполната сала ја изведе ...
| | веќе видена | слични

Пред преполната сала тој ја изведе традиционалната македонска песна „Не си го продавај Кољо чифликот”, во познатата обработка на композиторот Драган Шуплевски. ...
| | веќе видена | слични

Настап од вицепремиерката Радмила Шеќеринска од 2008 година покажува колку им се брзи ветувањата, а колку им доцни реализацијата. Таа во 2008 година изјавува: ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 72 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 196 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бени Гудман во 1959 година ја има преработено „Не си го продавај Кољо чифликот“ или „Приспивна за Македонија“ (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: