Македонија - Груевски се сретна со Џорџ Сорос

2 копии

Премиерот Никола Груевски, вчера, во Прага се сретна со претседавачот на Фондација отворено општество, Џорџ Сорос, на маргините на 20. средба на Меѓународното раководно тело, на која Македонија го презеде претседавањето со „Декадата на Ромите“. Како што соопшти владината служба за информирање, Груевски го информирал Сорос за активностите што ги презема Владата за социјална интеграција на Ромите во земјава. „Од страна на Сорос беше понудена и поддршка на Македонија за полесен и за побрз пристап до фондовите на ЕУ за прашања што се поврзани со социјалната инклузија на Ромите во општеството. Беше истакната и подготвеноста за помош при организирање иницијален состанок во Брисел, што би се одржал во втората половина од оваа година, а на кој би зеле учество еврокомесари што располагаат со соодветни финансиски средства за оваа намена, при што би се дефинирал буџетот на кој Македонија би можела да смета во текот на претседавањето“, се наведува во соопштението.
| | веќе видена | слични

Груевски во Прага Чешка и во иднина ќе нé поддржува за членство во НАТО и во ЕУ, изјави премиерот Никола Груевски по вчерашната средба со неговиот чешки колега Петар Нечас во Прага. - Ние ќе продолжиме со модернизацијата на државата, со реформите и со исполнување на сé што е наша стратегиска цел на патот кон ЕУ. Остануваме посветени и на прашањето за наоѓање решение за проблемот што го отвори нашиот сосед Грција - изјави Груевски, кој учествува на 20-то заседание на Меѓународниот управен комитет во Прага, каде што Македонија го презеде од Чешка претседавањето со Декадата на Ромите. На маргините на средбата Груевски се сретна и со основачот и претседавач на Фондациите отворено општество, Џорџ Сорос, со кој разговарале за активностите што Владата ги презема за социјална инклузија на Ромите.
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 228 | | | веќе видена

Адвокатот Александар Тортевски во емисијата Топ Тема на телевизија Телма, истакна дека обвинението против поранешниот премиер Никола Груевски во случајот ...
сите 42 | | | веќе видена

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 65 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Груевски се сретна со Џорџ Сорос

Од:
До кого (е-маил):
Порака: