Револуционерно откритие: Научници нашле лек за неизлечиви болести!

Револуционерно откритие: Научници нашле лек за неизлечиви болести! Научниците успеаја да ги претворат клетките од човечка кожа во матични клетки. Техниката што прво ја тестирале врз глувци, успеале да ја употребат и на човечки клетки. Клетките од кожа на човекот се претворени во матични клетки кои имаат потенцијал за развој во целосно формирани ембриони. Клетките, како што пишува лондонски Индепенент, едноставно се потопуваат во слаба лимонска киселина на половина час. Оваа техника, според весникот, била прво испробана врз клетки на глувци, а откритието според кое истата техника е употреблива и на човечки клетки, дава одговори на бројни прашања за утврдување третмани за лекување на неизлечиви болести како на пример Паркинсоновата болест, или пак болестите на срцето. Станува збор за регенерција на болните органи преку матичните клетки на пациентот. Иако не постои намера за создавање ембриони од клетките на кожата, научниците, според истиот извор, наведуваат дека тоа би било теоретски можно со оглед на ...
| | веќе видена | слични

Научниците успеале да ги претворат клетките од човековата кожа во матични клетки. Техниката која најпрво ја испробале врз глувци, успеале да ја употребат на човековите клетки. Човековите клетки од кожата биле претворени во матични клетки кои имаат потенцијал за развој во целосно формирани ембриони. Клетките едноставно се натопуваат во слабата лимонска киселина на половина час, пишува "Independent". Таа техника најпрво била тестирана врз клетки од глувци, а откритието според кое истата техника се употребува и на човековите клетки одговара на многу прашања за третманите за лечење на неизлечиви болести како Паркинсоновата или срцевите болести. Станува збор за регенерација на заболени органи од матичните клетки на пациентот. Иако не постои намера за создавање на ембриони од кожните клетки, научниците наведуваат дека тоа е возможно со оглед на тоа дека целиот ембрион на глушецот бил создаден од регенерирани крвни клетки на лабораториски глувци. Сепак, ова откритие може да се употреби за неправилни цели, како на ...
| | веќе видена | слични

Експерименти на американски научници од Универзитетот Пенсилванија укажуваат на можноста на користење матични клетки во третирање на ќелавоста. Според научното списание „Nature Communications“, тестирањата спроведени врз глувци покажуваат дека со помош на матични клетки е можно да се регенерираат фоликулите клучни за повторен раст на косата. Истражувачите додаваат дека клучно било да се реши проблемот на производство на доволни колични матични клетки способни за трансформирање на фоликулите. Според нив, постигнатиот напредок во користење на матични клетки ќе најде своја примена и во развојот на нови постапки за зацелување рани и во некои козметички постапки. Во новата студија користени се индуцирани плурипотентни матични клетки – „репрограмирани“ возрасни матични клетки кои имаат многу карактеристики на ембрионални матични клетки. Научниците напоменуваат дека следува тестирање на новите методи врз луѓето.
| | веќе видена | слични

Останато

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 82 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 71 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 95 | | | веќе видена

Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Управата за јавни приходи (УЈП) е да се подобрат услугите што оваа институција им ги дава на ...
сите 80 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Револуционерно откритие: Научници нашле лек за неизлечиви болести!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: