Револуционерно откритие: Научници нашле лек за неизлечиви болести!

Револуционерно откритие: Научници нашле лек за неизлечиви болести! Научниците успеаја да ги претворат клетките од човечка кожа во матични клетки. Техниката што прво ја тестирале врз глувци, успеале да ја употребат и на човечки клетки. Клетките од кожа на човекот се претворени во матични клетки кои имаат потенцијал за развој во целосно формирани ембриони. Клетките, како што пишува лондонски Индепенент, едноставно се потопуваат во слаба лимонска киселина на половина час. Оваа техника, според весникот, била прво испробана врз клетки на глувци, а откритието според кое истата техника е употреблива и на човечки клетки, дава одговори на бројни прашања за утврдување третмани за лекување на неизлечиви болести како на пример Паркинсоновата болест, или пак болестите на срцето. Станува збор за регенерција на болните органи преку матичните клетки на пациентот. Иако не постои намера за создавање ембриони од клетките на кожата, научниците, според истиот извор, наведуваат дека тоа би било теоретски можно со оглед на ...
| | веќе видена | слични

Научниците успеале да ги претворат клетките од човековата кожа во матични клетки. Техниката која најпрво ја испробале врз глувци, успеале да ја употребат на човековите клетки. Човековите клетки од кожата биле претворени во матични клетки кои имаат потенцијал за развој во целосно формирани ембриони. Клетките едноставно се натопуваат во слабата лимонска киселина на половина час, пишува "Independent". Таа техника најпрво била тестирана врз клетки од глувци, а откритието според кое истата техника се употребува и на човековите клетки одговара на многу прашања за третманите за лечење на неизлечиви болести како Паркинсоновата или срцевите болести. Станува збор за регенерација на заболени органи од матичните клетки на пациентот. Иако не постои намера за создавање на ембриони од кожните клетки, научниците наведуваат дека тоа е возможно со оглед на тоа дека целиот ембрион на глушецот бил создаден од регенерирани крвни клетки на лабораториски глувци. Сепак, ова откритие може да се употреби за неправилни цели, како на ...
| | веќе видена | слични

Експерименти на американски научници од Универзитетот Пенсилванија укажуваат на можноста на користење матични клетки во третирање на ќелавоста. Според научното списание „Nature Communications“, тестирањата спроведени врз глувци покажуваат дека со помош на матични клетки е можно да се регенерираат фоликулите клучни за повторен раст на косата. Истражувачите додаваат дека клучно било да се реши проблемот на производство на доволни колични матични клетки способни за трансформирање на фоликулите. Според нив, постигнатиот напредок во користење на матични клетки ќе најде своја примена и во развојот на нови постапки за зацелување рани и во некои козметички постапки. Во новата студија користени се индуцирани плурипотентни матични клетки – „репрограмирани“ возрасни матични клетки кои имаат многу карактеристики на ембрионални матични клетки. Научниците напоменуваат дека следува тестирање на новите методи врз луѓето.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Револуционерно откритие: Научници нашле лек за неизлечиви болести!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: