Над 5.5 милиони евра повеќе од планираното за новото седиште на Град Скопје

Новото седиште на Град Скопје ја доби типската барокна фасада на зградата која е дел од проектот „Скопје 2014“, кој иако требаше да биде завршен пред три години – се` уште го продолжува својот културен циркус. Покрај фасадата, во текот на оваа година Градската куќа ќе добие и ентериерно уредени административни простории за вработените, а само за оваа година ќе бидат потрошени 160 милиони денари на довршување на започнатите работи. Сепак, покрај мегаломанските трошоци, градските власти остануваат несигурни дали годинава ќе биде пуштен во употреба самиот објект. Притоа, покрај фасадата, се работи и на сообраќајниот приод кон објектот, така што во моментов се изведува пристапната улица од страна на реката Вардар. Во новата „Градска куќа“, според податоците на „СК2014 под лупа“ биле вложени околу 20.5 милиони евра, а изведувач на проектот е фирмата „Бетон“ од Скопје – позната во јавноста по бројите проекти во рамки на „Скопје 2014“. Изградбата на овој објект трае веќе пет и пол години, а висината од 21 метар го ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во Програмата за изградба и асфалтирање на улици во градот и населените места во општина Кочани најавено е асфалтирање на три улици од кои една во Кочани и две во населбата Оризари. - Се работи за асфалтирање на улиците „Карпошево востание“ во Кочани, како и „Асном“ и „Гоце Делчев“ во населбата Оризари. За оваа намена ќе бидат потрошени 4,6 милиони денари, средства кои на општината и останаа по асфалтирањето на десетте улици во градот минатата година. Средствата беа обезбедени од Светска банка и делот што преостана најрационално ќе биде искористен, изјави градоначалникот на Кочани Ратко Димитровски. Тој информираше и за проектот на Источниот плански регион за користење средства од ИПА програмата за прекугранична соработка, што ќе го спроведуваат општина Кочани и општина Благоевград од Република Бугарија. - Со овој проект ќе се добие нова фасада на општинската зграда, ќе биде замненет покривот, доградено поткровје, замена на прозорците и вратите, а ќе се изгради и пристапен лифт за инвалидизираните лица. Со ...
| | веќе видена | слични

31.01.2017 На почетокот на февруари стапува во сила одлуката за измена на режимот на сообраќајот на неколку централни улици во Кочани. Тоа беше речено на седницата на Општинскиот совет за безбедност во сообраќајот на која се разгледуваше ова и уште неколку слични прашања. Всушност, предлогот што пред повеќе од половина година се разгледуваше и се најде на јавна расправа, веќе ќе почне и практично да се применува. Се работи за воведување на еднонасочен сообраќај по целата должина на двете улици покрај Кочанска Река, како и уште на неколку важни сообраќајници во градот. Со одлуката еднонасочна, во правецот југ - север, од двојниот мост до плоштадот станува улицата “ВМРО“, додека во обратна насока, од плоштадот до кружниот тек кај Полцииската станица целосно еднонасочна ќе биде “Кеј на Револуцијата.“
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Има ли подобар доказ дека со договорот со Грција е предадена сувереноста на државата. Грција го менува нашиот уставот и изготвува амандмани, а сега ги менува ...
сите 143 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 76 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 36 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 93 | | | веќе видена

Медиумите од Италија направија интересна споредба пред гостувањето на Јувентус кај Фросиноне, Кристијано Роналдо сам има речиси три пати поголема плата отколку ...
сите 214 | | | веќе видена

Шведскиот првак Кристијанштад е првиот противник на Вардар во групата А од Лигата на шампионите, кој сезонава ќе се појави во СЦ „Јане Сандански", попладнево ...
сите 89 | | | веќе видена

И медиумите во регионот пренесуваат за нападот на новинарската екипа на „Лидер“. Словенечка „Демокрација“ објавува текст со наслов „Скандал! Градоначалникот ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Над 5.5 милиони евра повеќе од планираното за новото седиште на Град Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: