Игор Христов именуван за в.д директор на СОУ „Љупчо Сантов“

16.04.2018 По дадената оставка од директорското место на досегашниот раководител на СОУ „Љупчо Сантов“, Миле Лефков, за в.д директор е назначен Игор Христов, професор по правни предмети кој што веќе 15 години работи во ова училиште. Изборот бил извршен во петокот на состанокот одржан помеѓу вработените во училиштето и градоначалникот на Oпштина Кочани. Николчо Илијев. Од информациите до кои што дојдовме, на состанокот се очекувало да биде избрана директорка, но сепак повеќето присутни избрале со установата да раководи токму Христов.
| | веќе видена | слични
3 копии

Место црно бело, традиционално табло, учениците од сообраќајната струка од СОУ “Гошо Викентиев” – Кочани го имаат најкреативното табло на сите времиња во Македонија. Класот IV-С се одлучил покрај вообичаените фотографии да направи и едни уникатни во кои тие се облечени како пилоти и стјуардеси. Фотографиите се толку добро изработени, што учениците добиле одличен спомен за целиот живот. Секоја чест дечки!
| | веќе видена | слични
3 копии

20.04.2018 Повеќе од 500 ученици од основните и средните училишта и од Здружението на пензионерите учествуваа на Пролетниот крос во Кочани што го организираа Сојузот за училишни спортови и Локалната самоуправа. Спортската манифестација се одржа по осми пат, а учесниците трчаа на патеки со различна должина, приспособени на нивната возраст. На почетокот од натпреварите присутните и учесниците ги поздрави градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев, кој им посака успех и среќа во трките, повикувајќи ги и во слободното време да рекреаираат и да престојуваат во природа. Од Сојузот на училишни спортови искажаа задоволство од масовноста на пролетниот крос и рекоа дека тој ја исполнува зацртаната цел.
| | веќе видена | слични

19.04.2018 СОУ „Гошо Викентиев“ го одбележа патрониот празник. Пред присутните професори и другите вработени во училиштето, членови на семејството на Викентиев, претставници од локалната самоуправа и градоначалникот Илијев, со свечена програма беше одбележан значајниот ден. Присутните ги поздрави в.д директорот на училиштето Гоце Савев кој што истакна одредени податоци за училиштето. По изведбата на химната на Македонија од страна на учениците и оркестарот под менторство на професор Тодор Филипов се читаше краток текст за животниот пат и делото на Гошо Викентиев. Пред почетокот на свеченоста претставници од Локалната самоуправа на Кочани, Општинскиот одбор на Сојузот на борците од народноослободителната војна и граѓани продолжувачи на традициите од НОВ, а меѓу нив беа и внуците од сестра на Викентиев како и други членови од потесното негово семејство, положија свежо цвеќе пред бистата на патронот и се потсетија на неговиот борбен дух.
| | веќе видена | слични

18.04.2018 Во мал фудбал нерешен резултат од 4:4, во кошарка подобри се покажаа учениците од СОУ „Љупчо Сантов“ со 49 кошеви, наспроти учениците од СОУ „Гошо Викентиев“ со 42. Но, најмалку важен беше резултатот на хуманитарниот натпревар во мал фудбал и кошарка кој што во организација на учениците од двете средни кочански училишта се одржа во спортската сала во Кочани преку кој учениците уште еднаш ја покажаа својата хуманост и парите од влезниците за натпреварот ќе бидат наменети за собирање дел од средствата што му се потребни на Андреј Стојанов за лекување во Русија. - Организираме хуманитарен натпревар во мал фудбал и кошарка со една единствена цел да му помонеме на Андреј Стојанов и да донираме за негово лекување во Русија.
| | веќе видена | слични

16.04.2018 Над 200 деца од предучилишна возраст од највозрасните воспитни групи од петте објекти на градинката „Павлина Велјанова“ од Кочани учествуваа на Детската олимпијада. Во спортската сала на ОУ “Никола Карев во саботата тие се натпреваруваа во пет спортски дисциплини што се прилагодени на нивната возрасна категорија. Од име на Општина Кочани, учесниците и присутните на натрперварот ги поздрави градоначаникот Николчо Илијев, кој истакна дека организирањето нa манифестацијата е од огромно значење за развивање на спортскиот дух кај најмладите, но и вистински начин за градење заедништво, другарување и забава.
| | веќе видена | слични

16.04.2018 Викендов градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев имаше работна средба со заменик градоначалничката на општината Пештера од Бугарија и со градоначалникот на хрватскиот град Лудбрег. Повод за нивниот престој кај нас е реалзирањето на проектот “Две и полминути до полноќ - Иновативен едукативен пристап кон темите за климатските промени во основните училишта“ финансиран од страна на ЕРАЗМУС+ програмата, а во кој партнери се градовите од трите држави. За време на средбата стана збор за реализацијата на проектот што треба да помогне за подобрување на знаењата и вештините на наставниците и учениците од основните училишта за подобро да ја разберат климатската наука и за потребата од примена на обновливите извори на енергија. Исто така, се разговараше и за можностите за користење на бугарските и хрватските искуства во пристапот до европските финансиски фондови.
| | веќе видена | слични

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 495 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 121 | | | веќе видена

Моментната „војна на зборови“ помеѓу Иран и САД има многу сличности со онаа од 2017 година, кога американската администрација ја користеше истата стратегија ...
сите 64 | | | веќе видена

Пред да започне годинешната Евровизија 2019 во тел Авив, дел од македонските медиуми, меѓу кои и нашиот портал Вистина.ком.мк ги објави имињата на најавените ...
сите 96 | | | веќе видена

Во ЈЗУ Центар за јавно здравје регистрирани се шест новозаболени од мали сипаници од кои две се бебиња под шест месеци, останатите четворица се возрасни на 31 ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Игор Христов именуван за в.д директор на СОУ „Љупчо Сантов“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: