Продадени акциите од Халк Банка кои ги поседуваше Зираат Банка

Со статусната промена-присоединување на Зираат банка АД Скопје кон Халк банка АД Скопје која се изврши при крајот на септември 2012, T.C.Ziraat bankasi A.S. Turkey се стекна со 100.954 обични акции од Халк Банка Скопје по цена од 10.000 денари за акции или вкупно 1.009.540.000 денари. Денес со блок трансакција истите 100.954 акции беа продадени за 11.613,51 денари или вкупна вредност од 1.172.430.288,54 денари.Разликата за T.C.Ziraat bankasi A.S. Turkey изнесува 162.890.288 денари или 2,64 милиони евра, што отприлика значи дека за толкава премија над книговодствената вредност е фактички продадена Зираат банка АД Скопје.
| | веќе видена | слични

Македонската беррза за хартии од вредност извести дека во блок трансакција се продадени 100.954 акции на „Халкбанк“ АД, Скопје по цена од 11.613,51 денар по акција, при што вкупната вредност на зделката изнесува 1,172 милијарди денари (19,06 милиони евра). Ова количество на акции изнесува 34,89 отсто од основната главнина. Финансискиот портал „ МК Фондови “ јавува дека станува збор за акции кои бea во сопственост на „Зираат банка“, а со кои таа се стекна со присоединувањето „Зираат“ кон „Халкбанк“ кон крајот на септември годинава. „Зираат банка“ тогаш се здоби со истото ова количество акции, кое сега го продава. Тогаш акциите се продадоа според книговодствена вредност од 10.000 денари за акција, за разлиkа од денешната цена од 11.615,31 денари за акција. Ова значи дека во вкупната зделка станува збор за разлика од 162,89 милиони денари (2,64 милиони евра) што претставува премија над книговодствената вредност за која е продадена „Зираат“, или барем премија на ова количество акции од 34,89 отсто од вкупниот ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Продадени акциите од Халк Банка кои ги поседуваше Зираат Банка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: