Промоција на монографија за акварелите на Васко Ташковски

Во мултимедијалниот културен центар "Матица ексклузив" од Скопје, утре со почеток во 12 часот ќе биде промовирана монографијата за акварелите на академик Васко Ташковски. Книгата е во издание на Македонската академија на науките и уметностите и Книгоиздателството "Матица македонска" од Скопје. Промоцијата на монографијата ќе биде надополнета и со изложба на акварели од познатиот автор. За делото на Ташковски ќе говорат Раде Силјан и Паскал Гилевски. "Во изминатите пет децении творечка дејност, академик Васко Ташковски одбележа значајна етапа во современите текови на македонското сликарство. На неговите платна земните и мистичните појави ја имаат моќта на една пресликана реалност, таинствена и магиска. Во богатото творештво на авторот вљубениците во уметноста препознаваат волшебник на таинственото, фантастичното, мистичното, невозможното", пишува писателот Раде Силјан во препораката на изданието.
| | веќе видена | слични
5 копии

Монографија за акварелите на академик Васко Ташковски беше промовирана во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“, во издание на Македонската академија на науките и уметностите и книгоиздателството „Матица македонска“. Промоцијата ќе биде збогатена со изложба на акварели од познатиот автор, а за неговото дело ќе говорат Раде Силјан и Паскал Гилевски. – Во изминатите пет децении творечка дејност академик Васко Ташковски обележи значајна етапа во современите текови на македонското сликарство. На неговите платна земните и мистичните појави ја имаат моќта на една пресликана реалност, таинствена и магиска. Во богатото творештво на авторот вљубениците во уметноста препознаваат волшебник на таинственото, фантастичното, мистичното, невозможното – рече писателот Раде Силјан во препораката за изданието.
| | веќе видена | слични
3 копии

Промоцијата ќе биде збогатена со изложба на акварели од познатиот автор, а за неговото дело ќе говорат Раде Силјан и Паскал Гилевски. - Во изминатите пет децении творечка дејност, академик Васко Ташковски одбележа значајна етапа во современите текови на македонското сликарство. На неговите платна земните и мистичните појави ја имаат моќта на една пресликана реалност, таинствена и магиска. Во богатото творештво на авторот вљубениците во уметноста препознаваат волшебник на таинственото, фантастичното, мистичното, невозможното, пишува писателот Раде Силјан во препораката за изданието./МИА
| | веќе видена | слични

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Промоција на монографија за акварелите на Васко Ташковски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: