Промоција на монографија за акварелите на Васко Ташковски

Во мултимедијалниот културен центар "Матица ексклузив" од Скопје, утре со почеток во 12 часот ќе биде промовирана монографијата за акварелите на академик Васко Ташковски. Книгата е во издание на Македонската академија на науките и уметностите и Книгоиздателството "Матица македонска" од Скопје. Промоцијата на монографијата ќе биде надополнета и со изложба на акварели од познатиот автор. За делото на Ташковски ќе говорат Раде Силјан и Паскал Гилевски. "Во изминатите пет децении творечка дејност, академик Васко Ташковски одбележа значајна етапа во современите текови на македонското сликарство. На неговите платна земните и мистичните појави ја имаат моќта на една пресликана реалност, таинствена и магиска. Во богатото творештво на авторот вљубениците во уметноста препознаваат волшебник на таинственото, фантастичното, мистичното, невозможното", пишува писателот Раде Силјан во препораката на изданието.
| | веќе видена | слични
5 копии

Во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ беше промовирана монографија за акварелите на академик Васко Ташковски, во издание на Македонската академија на науките и уметностите и книгоиздателството „Матица македонска“. Промоцијата ќе биде збогатена со изложба на акварели од познатиот автор, а за неговото дело ќе говорат Раде Силјан и Паскал Гилевски. - Во изминатите пет децении творечка дејност, академик Васко Ташковски обележи значајна етапа во современите текови на македонското сликарство. На неговите платна земните и мистичните појави ја имаат моќта на една пресликана реалност, таинствена и магиска. Во богатото творештво на авторот вљубениците во уметноста препознаваат волшебник на таинственото, фантастичното, мистичното, невозможното - пишува писателот Раде Силјан во препораката за изданието.
| | веќе видена | слични
3 копии

Промоцијата ќе биде збогатена со изложба на акварели од познатиот автор, а за неговото дело ќе говорат Раде Силјан и Паскал Гилевски. - Во изминатите пет децении творечка дејност, академик Васко Ташковски одбележа значајна етапа во современите текови на македонското сликарство. На неговите платна земните и мистичните појави ја имаат моќта на една пресликана реалност, таинствена и магиска. Во богатото творештво на авторот вљубениците во уметноста препознаваат волшебник на таинственото, фантастичното, мистичното, невозможното, пишува писателот Раде Силјан во препораката за изданието./МИА
| | веќе видена | слични

Останато

Како што пишуваат италијанските медиуми првиот човек на Јувентус Андреа Ањели знае која ќе биде следната ѕвезда која ќе пристигне во Торино. Познато е дека ...
сите 242 | | | веќе видена

Форумот за демократска Македонија оствари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, Вицепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 38 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 122 | | | веќе видена

По повод големиот христијански празник, Рождество на Пресвета Богородица, во познатиот манастир „Света Пречиста Кичевска“ чиј патрон е Мајката божја, со ...
сите 49 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 31 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Промоција на монографија за акварелите на Васко Ташковски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: