Mitsubishi Evo нишани кон Nissan GT-R

Новата генерација на Mitsubishi Evo нема да се потпира на основата на Lancer туку ќе биде сосема нов автомобил кој ќе користи хибриден погон и со преку 500 КС ќе нишани кон Nissan GT-R. Спортската икона на Mitsubishi, Evo , ќе го користи хибридниот погон кој веќе работи во Outlander PHEV . Секако со низа модификации кои ќе му овозможат да ја достигне саканата биковска моќност. Со своите преку 500 КС новиот Evo влегува во сосема друг сегмент на јапонски супер спортисти каде во моментот владее Nissan со неговиот GT-R , но со нетрпение се очекува во игра да влезе и Toyota со нова генерација на Supra Ликот на новиот Evo треба да е инспириран од студијата Concept-RA прикажана во галеријата, а соодветно на неа ќе биде и погонот на четири тркала, електромоторот и пакетот литиум-јоснки батерии. Меѓутоа моќниот дизел ќе биде заменет со бензинец. Evo ќе вози и само на батерии до растојанија од 60 до 70 километри. Премиерата треба да се случи за неколку години од сега, а во меѓувреме се очекуваат нови ...
| | веќе видена | слични

„Mitsubishi Lancer Evolution“ наскоро ќе добие нова генерација, а тоа ќе биде „Evo“ каков досега не сме го виделе и тоа се во склад со претходните најави на јапонската компанија. Имено, „Mitsubishi“ уште во 2011-та година потврди дека „Evo“ ќе тргне во друга насока, односно дека ќе се прилагоди со акутелните потрошувачки трендови, како и со се поголемите притисоци кои се поврзани со намалувањето на емисијата на штетни гасови. Медиумите шпекулираа за нов „Evo“, т.е. дека ќе има некоја форма на електрификација, но конфигурацијата со четирициндарскиот турбо агрегат и погонот на сите четири тркала ќе останат недопрени. Иако се очекува дека така ќе биде, „Autokar“ пренесува дека новиот модел ќе биде позициониран како ривалот „Nissan GT-Ru“ и ќе има најмалку 500 KS на располагање. Платформата на „Lancer“ сепак ќе биде основа за новиот „Evo“. Поради тоа што следната генерација на „Lancer“ пристигнува следната година, верзијата „Evo“ би можеле да ја очекуваме за една до две години подоцна. Засега се уште не е ...
| | веќе видена | слични

Останато

ВМРО- ДПМНЕ функционира одлично е ставот на претседателот на партијата Христијан Мицкоски , ден по самитот на Европската народна партија што се одржа во ...
сите 166 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 157 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 299 | | | веќе видена

На официјалниот профил на „Твитер“ претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски напиша дека вината за бегството на некогашниот премиер Никола Груевски, треба ...
сите 161 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 92 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 100 | | | веќе видена

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска за ТВ21, во врска со случајот „Монструм“, на прашањето: Дали сега во ваква позиција може да ...
сите 147 | | | веќе видена

Во Министерството за правда е пристигнато известувањето од Министерството за внатрешни работи дека поранешниот премиер Никола Груевски се наоѓа во Унгарија. Oд ...
сите 298 | | | веќе видена

Либералната партија смета дека со воведувањето на црвена, жолта и зелена еколошка налепница за возилата нема да се реши проблемот со загадувањето. Ќе се удри ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Mitsubishi Evo нишани кон Nissan GT-R

Од:
До кого (е-маил):
Порака: