Бо Меккејлеб во топ10 на Евролигата

Македонскиот "Американец", од редовите на Монтепаски, по добивањето на престижното признание за најдобар стрелец во тековната сезона во Евролигата, очекувано се најде и меѓу кандидатите за најдобрата петорка на годинешното издание на најсилното европско кошаркарско натпреварување. По гласањето на повеќе илјади фанови на официјалната страница, како и гласовите од спортските новинари ширум Европа, направена е селекција од 10 кандидати кои конкурираат за идеалната петорка. Во десетте најдобри, само Меккејлеб и Хенри Домеркант од Уникс Казан се од екипи кои нема да настапат на претстојниот фајнал фор турнир во Истанбул. Останатите осум кандидати се Андреј Кириленко, Ненад Крстиќ и Милош Теодосиќ од ЦСКА Москва, Мајк Батист и Димитрис Дијамантидис од Панатинаикос, Хуан Карлос Наваро и Еразем Лорбек од Барселона, како и соиграчот на Перо Антиќ, Василис Спанулис од Олимпијакос. Да потсетиме, полуфиналните пресметки меѓу ЦСКА и Панатинаикос, односно Барселона и Олимпијакос ќе се одиграат на 11 мај, а мечот за трето ...
| | веќе видена | слични

Омилениот македонски кошаркарски репрезентативец Лестер Бо Меккејлеб е меѓу десетте номинирани за најдобар играч во Евролигата оваа сезона. Американецот со македонски пасош веќе ја доби наградата „Алфонсо Форд“ за најдобар стрелец во најсилната кошаркарска лига во Европа. Бо Меккејлеб заедно со Хенри Домеркант од Уникс Казањ се единствените кошаркари меѓу номинираните кои нема да бидат дел од завршниот фајнл- фор турнир во Евролигата. За титулата најдобар сезонава ќе се бира меѓу Батист и Дијамантидис од Панатинаикос, Кириленко, Теодосиќ и Крстиќ од ЦСКА Москва, Лорбек и Наваро од Барселона и Василис Спанулис од Олимпијакос. Најдобриот кошаркар во Евролигата ќе биде прогласен на 12-ти мај во Истанбул на завршниот турнир. /З.А.
| | веќе видена | слични

Навивачите и новинарите ги одбраа најдобрите десет кошаркари кои ќе влезат во најтесниот круг за избор во најдобрата петорка во Евролигата. Интересно е тоа што дури седум играчи седум играчи се од Балканот или настапуваат за некоја репрезентација од овој регион. Очекувано помеѓу номинираните се најде и македонскиот репрезентативец и член на Монтепаски Сиена, Лестер Бо Мекејлеб. На листата се најде уште еден натурализиран „балканец“, Хенри Домеркант од репрезентацијата на Босна и Херцеговина и играч на Уникс Казањ. Најмногу номинирани има од ЦСКА Москва, од каде на листата се најдоа српските репрезентативци Милошт Теодосиќ и Ненад Крстиќ, а тука е и Андреј Кириленко, кој воедно ја доби и наградата за најдобар дефанзивец во елитното кошаркарско натпреварување. Барселона е застапена со двајца потенцијални кошаркари во првата петорка, Словенецот Еразем Лорбек и Хуан Карлос Наваро. Од екипата на Панатинаикос меѓу номинираните се најдоа Димитрис Дијамантидис и Мајк Батист. Грција има уште еден претставник на ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот репрезентативец Лестер Бо Мекејлеб влезе во најтесниот избор за најдобар играч во Евролигата за оваа сезона. Тој се наоѓа меѓу десетте номинирани кошаркари за ова ласкаво признание, откако претходно беше објавено дека е добитник на наградата „Алфонсо Форд“ за најдобар стрелец во ова елитно европско клупско натпреварување. Интересно е дека Лестер Бо Мекејлеб како член на Монтепаски Сиена и Хенри Домеркант од Уникс Казан се единствените двајца кошаркари во овој потесен избор, кои не се членови на клубови кои ќе играат на завршниот фајналфор турнир во Истанбул. Меѓу најдобрите десетмина кошаркари на Евролигата се најдоа и Мајк Батист (Панатинаикос), Димитрис Дијамантидис (Панатинаикос), Андреј Кириленко (ЦСКА Москва), Ненад Крстиќ (ЦСКА Москва), Еразем Лорбек (Барселона), Хуан Карлос Наваро (Барселона), Василис Спанулис (Олимпијакос), Милош Теодосиќ (ЦСКА Москва). Најдобриот кошаркар во Евролигата за изминатава сезона ќе биде прогласен на свечената церемонија на 12 мај во Истанбул, на завршниот ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Најостро ги осудуваме пропустите, неажурноста и непочитувањето на одредбите од Законот за извршување на санкции и Правилникот за начинот на вршење на ...
сите 64 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 103 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бо Меккејлеб во топ10 на Евролигата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: