Спорт - Арсенал ќе плати 18 милиони фунти за Мата

Арсен Венгер е решен да го одврзе ќесето и да плати 18 милиони фунти за да го ангажира плејмејкерот на Валенсија, Хуан Мата. Менаџерот на Арсенал во последните две години одбиваше да троши богатство за ангажман на нови засилувања, но токму поради таквите негови ставови, „топчиите“ во последните шест сезони немаат освоено ниту еден единствен трофеј. Свесен дека наскоро мора да им донесе радост на навивачите и на челниците на клубот, Венгер прифати да ја смени својата филозофија и им порача на клупските директори да испратат понуда за Мата. Англиските медиуми информираат дека „топчиите“ се подготвени да платат 18 милиони фунти за младинскиот шпански репрезентативец, кој може да игра како класичен плејмејкер или како лево крило. Венгер бил воодушевен од настапите на Мата на младинското Европско првенство и би сакал што поскоро да го доведе овој фудбалер на „Емирати“, како замена за капитенот во заминување Цеск Фабрегас. Доколку овој трансфер биде реализиран, Хуан Мата ќе стане најскапото засилување во ...
| | веќе видена | слични

Во последниве неколку дена младиот репрезентативец на Шпанија, Хуан Мата беше една од ѕвездите на преодниот рок бидејќи за само 48 часа беше на чекор до потпис со неколку клубови во Европа. Сепак на крајот очигледно дека од сето тоа нема да има ништо затоа што тој би сакал и во следната сезона да биде во дресот на Валенсија. “Ги прочитав сите информации кои беа поврзувани со моето име. Сакам да кажам дека тоа се само шпекулации и ако јас се прашувам сакам да останам на Местаља. Имам голема желба со Валенсија да освојувам многу трофеи, а на крајот со клубот имам и договор, кој важи до 2015 година”, изјави Мата по враќањето од Данска каде со селекцијата на Шпанија до 21 година триумфираше на Европското првенство. Се шпекулираше дека тој е пред трансфер во Арсенал, кој за него е подготвен да плати обештетување од 23 милиони фунти, Реал Мадрид сакаше за комплетирање на трансферот да го понуди кеш плус правата за Педро Леон од Гетафе, а се споменуваа и можни преселби во Ливерпул или евентуално Барселона. ...
| | веќе видена | слични

Арсенал ќе треба да понуди најмалку 23 милиони фунти ако сака да ја доведе ѕвездата на Валенсија Хуан Мата, пишува „Сан“. „Топџиите“ подготвуваат понуда од 18 милиони фунти. Шпанците, меѓутоа, нема да го пуштат уште повеќе што Мата потпиша нов четиригодишен договор во јануари. „Во договорот на Мата има специфични одредби и ако еден тим не може да ги пречека, тогаш нема како фудбалерот да си замине. Клубот не сака да го продава играчот.“ - коментира извор од Валенсија за англискиот таблоид. Интерес за Мата во последните години имаше од Ливерпул, Челси, Барселона, Реал Мадрид и Интер.
| | веќе видена | слични

Последните информации кои пристигаат од Лондон покажуваат дека Цеск Фабрегас е с$ поблизу до напуштање на екипата на Арсенал. Медиумите го најавуваат сето ова по изоставувањето на Цеск од рекламната кампања на тимот за новата сезона. Тој како капитен редовно беше во оваа кампања пред стартот на шампионатот, но овој пат станува сè појасно дека Фабрегас повеќе не е цел на плановите на тимот. Последните вести кои пристигаа деновиве и беа поврзани со трансфери на играчи наведуваат кон тоа дека Венгер веќе бара наследник. Мата од Валенсија е еден од тие и нема да биде никакво изненадување ако деновиве се пресели на Островот. Она што е с$ поизвесно, а го најавуваат и каталонските медиуми е дека Цеск наскоро може да се врти на Ноу Камп. Откако Арсенал ја одби првата понуда од Барселона, пристигна нова. Таа изнесува 31 милион фунти и се очекува ова да биде доволна причина за отворање на преговорите. Сите најави водат кон тоа дека претседателите на тимовите, конечно, ќе си ги подадат рацете и ќе падне договор меѓу ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 160 | | | веќе видена

По двете фатални несреќи и приземјени модели од типот на 737 Макс 8 во целиот свет, Боинг продолжува со производство на проблематичната флота 737 Макс, објави ...
сите 239 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, вчера оствари средба со граѓаните во општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување ...
сите 137 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност, најавува УХМР за утре. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови до засилен ветер од западен правец. Прогноза за ...
сите 203 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 151 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување во „Само вистина“ на Канал 5 телевизија рече дека oчекува квалитетно законско решение за Специјалното јавно ...
сите 227 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 227 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Арсенал ќе плати 18 милиони фунти за Мата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: