Во Македонска Kаменица засадени 10 илјади цвеќиња

Во Македонска Kаменица заврши активноста за засадувањето 10 илјади пролетни цвеќиња кои придонесуваат за хортикултурно разубавување на градот. Техничкиот директорот на ЈП „Kамена Река“, Влатко Димитровски, истакна дека сопственото производство на цвеќињата, кое се практикува последниве две години, му носи заштеда на претпријатието. - Порано ги купувавме цвеќињата, а еве веќе две години во сопствените оранжерии ги произведуваме и со тоа штедиме пари. Само со годинашниве пролетни цвеќиња заштедивме околу 300 илјади денари, пари што ќе ги намениме за други активности на претпријатието. Засадуваме разни видови и декорираме по сите зелени површини на влезот и на излезот од градот. Заедно со есенските цвеќиња во оранжериите произведуваме над 15 илјади видови. Целта ни е да го разубавиме нашиот рударски град, да го облагородиме просторот и да изградиме убав урбан имиџ - истакна Димитровски. Тој додаде дека со малку креативност и идеи преку интернет успеале да изработат цветни аранжмани и декорации користејќи стари ...
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 198 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 218 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Македонска Kаменица засадени 10 илјади цвеќиња

Од:
До кого (е-маил):
Порака: