Во Македонска Kаменица засадени 10 илјади цвеќиња

Во Македонска Kаменица заврши активноста за засадувањето 10 илјади пролетни цвеќиња кои придонесуваат за хортикултурно разубавување на градот. Техничкиот директорот на ЈП „Kамена Река“, Влатко Димитровски, истакна дека сопственото производство на цвеќињата, кое се практикува последниве две години, му носи заштеда на претпријатието. - Порано ги купувавме цвеќињата, а еве веќе две години во сопствените оранжерии ги произведуваме и со тоа штедиме пари. Само со годинашниве пролетни цвеќиња заштедивме околу 300 илјади денари, пари што ќе ги намениме за други активности на претпријатието. Засадуваме разни видови и декорираме по сите зелени површини на влезот и на излезот од градот. Заедно со есенските цвеќиња во оранжериите произведуваме над 15 илјади видови. Целта ни е да го разубавиме нашиот рударски град, да го облагородиме просторот и да изградиме убав урбан имиџ - истакна Димитровски. Тој додаде дека со малку креативност и идеи преку интернет успеале да изработат цветни аранжмани и декорации користејќи стари ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во текот на оваа вечер како што најавивме особено во планинските места и тоа особено јужно од Скопско има развој на нестабилност проследена со краткотраен ...
сите 18 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Македонска Kаменица засадени 10 илјади цвеќиња

Од:
До кого (е-маил):
Порака: