Лазовски го објави списокот на кошаркарки за првиот собир

Марјан Лазовски селекторот на женска кошаркарска репрезентација на Македонија го објави списокот на кошаркарки за првиот собир на репрезентацијата која на почетокот на јуни ќе биде домаќин на силен меѓународен турнир. На списокот на Лазовски се 17 кошаркарки меѓунив и Американката Криси Гивенс, потоа Јелена Антиќ од Лулеа и неколку кошаркари кои студираат во САД, како и неколку кошаркарки од домашниот шампионат пред се екипите финалисти во плејофот Бадел и Вардар. Првиот собир селекторот Лазовски го закажан за 26 мај, во Скопје. На турнирот кој ќе се одржи во Скопје, од 2 до 4 јуни, покрај нашите кошаркарки ќе настапат и селекциите на Бугарија, Јапонија и на Босна и Херцеговина.
| | веќе видена | слични

Селекторот на женската сениорска репрезентација, Марјан Лазовски, го објави поширокиот список на репрезентативки на Македонија што ќе настапат во квалификациите за Европското првенство (ЕП) 2019 година, кои почнуваат во ноември. На поширокиот список на Лазовски има 17 кошаркарки, а забележително е што нема ниту една кошаркарка на позицијата центар, што значи дека Македонија на подготовките, но и во квалификациите ќе тежнее да постигнува поени вонрекетот, за три поени, бидејќи во составот повторно е најдобрата „тројкашка“ во грчката Втора лига, Ана Тантуровска од Волос.Највисоката Македонка во списокот на Лазовски е Ивана Кметовска (190 см), која игра на позицијата крилен центар, а доаѓа од универзитетот „Вашингтон“ во САД. Лазовски го реализира она што го најави неодамна во разговор за „Нова Македонија“, а тоа е дека на списокот ќе има неколку „Американки“, кои се на студии во САД. Покрај Кметовска, во САД студираат бекот Ива Крстевска (174 см), Сара Анастасиеска (180 см) и Драгана Петковска (187 см).Од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Седум дена по оставката на Јанева шпекулациите за поврзаност со рекетарскиот двоец се погласни и појасни. Новиот закон на Владата со кој СЈО оди во историјата ...
сите 328 | | | веќе видена

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 149 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 247 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лазовски го објави списокот на кошаркарки за првиот собир

Од:
До кого (е-маил):
Порака: