Секој на своето, релаксацијата одложена

Завчерашната четиричасовна средба на лидерите на парламентарните политички партии, плус спикерот Трајко Вељановски и претседателот Ѓорге Иванов, која заврши во доцните попладневни часови, не придонесе за релаксирање на политичката состојба во земјата, со оглед на тоа што владејачките партии, или молчат, или ги одбиваат барањата на опозицијата, оценувајќи ги како нелегитимни. Извршната власт не смее да се меша во работата на независното судство, но, за жал, премиерот Никола Груевски со политичка одлука го отпочна процесот на пресметка или откривање на криминалот, ако го има, во фирмите од Перо Наков и токму затоа тој е одговорен да се надмине целата ситуација. Ова е главната порака што од името на опозицијата ја артикулира првиот човек на СДСМ, Бранко Црвенковски, по завчерашната неколкучасовна лидерска средба на претседателите на седумнаесет парламентарни политички партии и собранискиот спикер Трајко Вељановски, во организација на шефот на државата Ѓорге Иванов. На собирот на политичката елита во ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ чекаат кој ќе го направи првиот чекор кон воспоставување на политичкиот дијалог откако завчера судот ги одблокира сметките на телевизијата „А1“ и на весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ и предметот го врати кај истражниот судија. Од владејачката партија сметаат дека со тоа се исполнети два од условите што ги поставија социјалдемократите за да се вратат во Собранието, деблокирање на сметките. Во недостиг од внатрешна иницијатива за воспоставување на политичкиот дијалог, поттик се очекува од меѓународната заедница, чиишто претставници, како што веќе беше најавено, ќе ја преземат работата во свои раце. - СДСМ треба да направи чекор и да се врати во Собранието - коментираат од ВМРО-ДПМНЕ. Во СДСМ, пак, се децидни дека нивниот предуслов за враќање во парламентот, деблокирање на сметките на медиумите, не е исполнет. Социјалдемократите ќе го чекаат конечниот исход, па дури потоа ќе соопштат како ќе дејствуваат понатаму. - Ако истражниот судија не донесе повторно одлука за блокирање на сметките, ...
| | веќе видена | слични

Бојкотот на СДСМ во Собранието е лош сигнал за политичките актери во земјава, смета владејчката ВМРО – ДПМНЕ. Според нив, се воспоставува лоша пракса според која секоја партија која има помала политичка моќ може да ја блокира работата на институциите. Од таму велат, и да има избори, оној кој ќе ги изгуби секогаш ќе може да излезе со листа барања и да го блокира Парламентот. Порачуваат СДСМ да престане да води политика на инает, бидејќи за такво нешто секогаш ќе има простор, но така до решенија не се доаѓа. Велат, владејчката партија и натаму ќе продолжи да создава квалитетен демократски амбиент, но одлуката опозицијата да се врати во парламентот може да ја донесе само опозицијата. Од ВМРО-ДПМНЕ брифираат дека на лидерската средба Бранко Црвенковски не зборувал за условите на СДСМ, туку само за предусловот да се одмрзне сметката на А1. Со оглед на фактот дека преку сметката на А1 веќе може да се врши промет, од владејчката партија очекуваат селдниот потег на опозицијата да биде дијалог, кој ќе се води во ...
| | веќе видена | слични

Социјалдемократите ќе тактизираат. Одблокирањето на сметката на А1 и прочистувањето на избирачкиот список, не е доволна причини, партијата во моментов да донесе одлука за враќање на политичкиот дијалог во институциите на системот. Неофицијалните партиски брифинзи од Бихаќка велат дека тие ќе се воздржат од какви било коментари се додека одлуката на судот за сметките не стане конечна, бидејќи сметаат дека обвинителството се уште ги има инструментите за повторно блокирање. Но и потоа во СДСМ не прецизираат дали ќе се вратат во Собранието. од партијата велат дека дополнително ќе ги утврдат следните чекори. Во парламентот дефинитивно засега не се враќа, Нова демократија на Имер Селмани. Тој сакал суштински, а не формален дијалог. Селмани овој став не го промени, иако денеска и францускиот амбасадор, јасно му порачал дека дијалог се води во институции, а не на улица. Владеачката ВМРО-ДПМНЕ чека одлука на опозицијата. Партијата смета дека СДСМ воспоставува и лоша пракса. Секогаш онаа партија која е политички ...
| | веќе видена | слични

Социјалдемократите по завчерашната, како што ја оценуваат, неуспешна лидерска средба остануваат на ставот дека ќе ја бојкотираат работата на Собранието. Оттаму, и по вчерашната одлука на Кривичниот совет да ја деблокира сметката на „А1“, велат дека ќе го чекаат конечното решение на истражниот судија, пред да одлучат како ќе постапуваат понатаму. Имено, СДСМ како основен предуслов за враќање во Собранието го постави овозможувањето на телевизијата „А1“ и на весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ да функционираат непречено. Неофицијално, од Бихаќка посочуваат дека одлуката на Кривичниот совет да го укине решението за блокираната сметка на „А1“ била резултат на исходот од лидерската средба, на која, според социјалдемократите, премиерот Никола Груевски сакал да види колку Бранко Црвенковски бил сериозен во барањето за сметката на „А1“. Во ВМРО-ДПМНЕ вчера, по лидерската средба, владееше молк. Владејачката партија иако два дена по ред најавуваше дека ќе одржи седница на извршниот комитет за да ги разгледа ...
| | веќе видена | слични

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 341 | | | веќе видена

Времето во земјава ќе биде поменливо облачно со сончеви периоди и со умерен, во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Попладне ќе има локална ...
сите 270 | | | веќе видена

Големата евровизиска еурофија која за Тамара Товевска траеше повеќе од три месеци, најпосле заврши и тоа со резултат кој ја направи особено горда. Тие денови ...
сите 114 | | | веќе видена

Социјалдемократската партија на Австрија (СПО) денеска во Парламентот ќе поднесе барање за гласање недоверба на преодната Влада на австрискиот канцелар ...
сите 113 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Секој на своето, релаксацијата одложена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: