Нова тура тортура во Шутка

Емел Рамковска, ќерката на Велија, е ставена во хашкото крило, како чин на одмазда поради тоа што А1 и весниците на Перо Наков открија скандалозни детали за третманот на притвореничките. Емел Рамковска, ќерката на Велија Рамковски, а веројатно и уште една притвореничка од случајот „А1“, по казна се префрлени во таканареченото хашко крило на затворот во Шутка. Овој чин на одмазда е спроведен во почетокот на викендот, откако А1 телевизија и весниците „Време“ и „Шпиц“ објавија дека командирка од затворот со рака барала мобилен телефон во гениталиите на една притвореничка. Народниот правобранител го истражува овој случај, но и наводите дека истата командирка соблекувала до гола кожа и други притворенички, во потрага по мобилни телефони. Неофицијално дознаваме дека од понеделник може да се очекува роднини и блиски на притвореничките да побараат заштита од затворските власти против ваквото дрско и нехумано однесување. Правобранителот веќе разговарал и со вработените и со дел од притворените жени. Се ...
| | веќе видена | слични

Притвореничката, која беше жртва на „гинеколошки преглед“ на една од командирките во истражниот затвор „Скопје“ во Шутка, како и нејзината цимерка, сведок на настанот, како казна што случајот бил објавен во медиумите се префрлени во „хашкото одделение“ во затворот, дознава „Време“. Минатиот петок, само еден ден по посетата на претставниците од канцеларијата на народниот правобранител, затворските власти под итно ги раздвоиле двете „цимерки“ и ги префрлиле во одделот кој е наменет за воени злосторници, популарно наречен хашко одделение. Тој оддел од затворот е подготвуван во 2003 година и, иако важи за понов од останатите, престојот таму е далеку потежок за притворениците. Влагата во тие соби е штетна за здравјето, но најголемиот проблем е што ова одделение, исто така, е за изолација, односно притворените се речиси по цел ден изолирани и немаат право на комуникација со другите притвореници. Исто така, дознаваме дека во нивната ќелија постојано се вршат претреси, неколку пати на ден, и тоа во моменти кога тие ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 186 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 434 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нова тура тортура во Шутка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: