Стапи во сила „летно сметање“ на времето за продажба на алкохол

Стапи во сила „летно сметање“ на времето за продажба на алкохол Алкохол во Македонија од денеска ќе може да се купува се до 21, 00 часот, односно од денеска стапи на сила „летното сметање“ на времето за продажба на алкохол. Наместо до 19,00 часот, рафтовите со алкохолни пијалаци во трговските објекти во земјата остануваат отворени уште два часа. Согласно законските прописи, продолжението на времето на продажба ќе трае до крајот на септември. Трговците кои нема да ги почитуваат овие прописи ќе бидат казнети со забрана за вршење дејност и парична казна до 5.000 евра.
| | веќе видена | слични

Секој македонски граѓанин годишно пие по две литри вино и литар ракија, пишува српски Нови магазин повикувајќи се на податоци од Државниот завод за статистика. Според податоците на ДЗС, македонските граѓани за алкохол лани потрошиле 28,33 милиони евра, или просечно, во Македонија секој ден се трошат по 77,610 евра за алкохолни пијалоци. Најпродаван алкохол бил виното со 15,2 проценти од малопродажбата на алкохол, односно 4 милиони евра. За ракија биле потрошени 3,25 милиони евра, односно 12,4 проценти од вкупниот промет. За пиво и други обоени алкохолни пијалоци Македонците потрошиле 21 милиони евра.
| | веќе видена | слични
3 копии

Алкохолните пијалоци од денеска во трговските објекти ќе се продаваат до 21 часот, наместо до 19. Според законските одредби, продолженото време на продажба важи од мај до крајот на септември. За оние кои нема да го почитуваат законското решение предвидени се санкции - забрана за вршење дејност и парична казна до 5.000 евра.
| | веќе видена | слични

Според законот на Република Македонија од 1- ви мај до 30 септември започнува летното сметање на забраната за продажба на алкохол. Од денес па се до 30 септември алкохол ќе може да купувате до 21 часот, според законот. Забраната за продажба на алкохол на бензинските пумпи и на малолетници и понатаму останува. Според Министерството за секој угостителски објект кој ќе го прекрши законот и продава алкохол по 21 часот, ќе следуваат казненени мерки.
| | веќе видена | слични

Останато

„За мене е неверојатно што сум тука. Имам 80 години и уште продолжувам да работам. За мене е важна работата, со неа живеам во многу животи”, рече филмската ...
сите 97 | | | веќе видена

Како што пишуваат италијанските медиуми првиот човек на Јувентус Андреа Ањели знае која ќе биде следната ѕвезда која ќе пристигне во Торино. Познато е дека ...
сите 242 | | | веќе видена

Форумот за демократска Македонија оствари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, Вицепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 38 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стапи во сила „летно сметање“ на времето за продажба на алкохол

Од:
До кого (е-маил):
Порака: