Стапи во сила „летно сметање“ на времето за продажба на алкохол

Стапи во сила „летно сметање“ на времето за продажба на алкохол Алкохол во Македонија од денеска ќе може да се купува се до 21, 00 часот, односно од денеска стапи на сила „летното сметање“ на времето за продажба на алкохол. Наместо до 19,00 часот, рафтовите со алкохолни пијалаци во трговските објекти во земјата остануваат отворени уште два часа. Согласно законските прописи, продолжението на времето на продажба ќе трае до крајот на септември. Трговците кои нема да ги почитуваат овие прописи ќе бидат казнети со забрана за вршење дејност и парична казна до 5.000 евра.
| | веќе видена | слични

Секој македонски граѓанин годишно пие по две литри вино и литар ракија, пишува српски Нови магазин повикувајќи се на податоци од Државниот завод за статистика. Според податоците на ДЗС, македонските граѓани за алкохол лани потрошиле 28,33 милиони евра, или просечно, во Македонија секој ден се трошат по 77,610 евра за алкохолни пијалоци. Најпродаван алкохол бил виното со 15,2 проценти од малопродажбата на алкохол, односно 4 милиони евра. За ракија биле потрошени 3,25 милиони евра, односно 12,4 проценти од вкупниот промет. За пиво и други обоени алкохолни пијалоци Македонците потрошиле 21 милиони евра.
| | веќе видена | слични
3 копии

Алкохолните пијалоци од денеска во трговските објекти ќе се продаваат до 21 часот, наместо до 19. Според законските одредби, продолженото време на продажба важи од мај до крајот на септември. За оние кои нема да го почитуваат законското решение предвидени се санкции - забрана за вршење дејност и парична казна до 5.000 евра.
| | веќе видена | слични

Според законот на Република Македонија од 1- ви мај до 30 септември започнува летното сметање на забраната за продажба на алкохол. Од денес па се до 30 септември алкохол ќе може да купувате до 21 часот, според законот. Забраната за продажба на алкохол на бензинските пумпи и на малолетници и понатаму останува. Според Министерството за секој угостителски објект кој ќе го прекрши законот и продава алкохол по 21 часот, ќе следуваат казненени мерки.
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стапи во сила „летно сметање“ на времето за продажба на алкохол

Од:
До кого (е-маил):
Порака: