Културно-забавна - Пристигнува ледена мини-доба

Бледнеењето на сончевите дамки и слабеењето на магнетното поле во близина на сончевите полови значи дека Сонцето наредните години ќе биде помалку активно од обично, објавија астрономите на годишната конференција на Универзитетот „Њу Мексико“. До овој заклучок стручњаците дошле врз основа на три одделни студии. Резултатите покажуваат дека, иако Сонцето во 2013 или во 2014 година ќе ја доживее максималната активност во тековниот циклус кој трае 11 години, за време на следниот 11-годишен циклус таа активност ќе биде многу послаба. Тоа значи дека ќе има помалку соларни бури, кои може да ги загрозат сателитите и системите за продукција на електрична енергија на Земјата. - Ова е необично и сосема неочекувано, но фактот дека три различни испитувања на Сонцето завршуваат со ист резултат е индикатор дека циклусот на сончеви дамки оди кон период на хибернација - изјавил Френк Хилм, директор на Американската соларна опсерваторија. Сонцето моментално е на средина на периодот наречен Циклус 24 и се движи кон периодот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 143 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 74 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 197 | | | веќе видена

Единствената партија која сега е пред нас се вика Македонија. Друга партија немаме. Ова не се избори, не одлучуваме за некој поединец, одлучуваме за нашата ...
сите 92 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Пристигнува ледена мини-доба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: