Културно-забавна - Ива и Сара ќе пеат за влез во финале

Единствените претставници од Македонија на популарното телевизиско шоу „Јас имам талент“, Ива и Сара, ќе настапат на полуфиналната вечер в сабота со песната „Шабилаба“. Нашата публика ќе има можност да гласа за двете девојки, а шоуто ќе биде пренесувано на телевизија „А1“ в сабота во 21 часот. Сара Костадиновска е студентка на отсекот за харфа, додека Ива Христовска е на отсекот за продукција и за менаџмент. Тие се цимерки кои живеат заедно во Софија и студираат на „Нов бугарски универзитет“. Минатиот пат Ива и Сара се претставија со песна на англиски јазик, но на овој настап рекоа дека ќе се претстават со песната „Шабилаба“, која ќе ја отпеат на македонски јазик. - Шабилаба е збор кој тера на смеење, со него кажуваме се што сакаме без да се плашиме. Тоа е универзален збор за кулирање и за незамарање. Толку можам да откријам, другото е изненадување - рече Сара, објаснувајќи ни ја песната со која ќе настапат. Таа додаде дека и на оваа вечер во шоуто тие ќе имаат акустичен настап, без матрица и без придружба ...
| | веќе видена | слични

Одлучувачката вечер за Ива и Сара, единствените македонски претставнички на популарното телевизиско шоу „Јас имам талент“, се случува денеска во 21 часот. Нашата публика ќе има можност да го следи полуфиналето на телевизија „А1“ и да биде дел од гласачите што ќе решат кој од учесниците ќе биде дел од големото финале, со можност за главната награда од 100.000 евра. Овојпат публиката ќе ги види двете талентирани скопјанки во поразлично светло. Тие пред публиката ќе се претстават со песната „Шабилаба“, за која кажаа дека ќе ја отпеат на македонски јазик. Од пред неколку дена Ива Христовска и Сара Костадиновска се во Белград, каде што допатуваа од Софија бидејќи таму студираат. Ги прашавме како си поминуваат пред настапот: - Напорно е, но и забавно. Имаме проби секој ден, а не чека генералната проба пред настапот. Се дружиме и се сакаме со натпреварувачите, сите се толку мили. Се свират гитари и хармоники, се пее на големо, се јаде и се пие заедно со сите - раскажа Сара. Таа додаде дека имаат голема ...
| | веќе видена | слични

На почеток само цимерки, а сега веќе се како едно. „Тие се како сестри и сите сме како една фамилија“, вели таткото на Ива. Да, баш како што кажа таткото на Ива. Ги побаравме да ни кажат нешто повеќе за нашите полуфиналистки, а тие навистина се собраа како една фамилија. Па кога бевме сите на куп, прашавме кој е кривецот за пријавувањето во јас имам талент. „Јас сум кривецот што се пријавија на талент и сега ако победат процент ќе им барам“, рече мајката на Сара. Е па богами треба да преговарате во најскоро време за процентот, зошто 100.000 евра не се шега. За Сара зборуваше и нејзиниот брат, а Ива ги доби пофалбите од сестра и и мајка и. „Перфекциониста, одлична и свири харфа“, вели братот на Сара. Ете од каде е таа музикалност, не за џабе се вика дека крушата под круша паѓа! А Ива и Сара ги одбројуваат часовите до нивниот настап. Веќе се во Белград и според нашите извори им се наредиле работиве, дури и вецето им се погодило за проби, такво акустично, баш како нивното во Софија. Па ако вака ги служи ...
| | веќе видена | слични

Младите македонски музичарки Сара Костадиновска - вокал и Ива Христовска - гитара утревечер со темата „Шабилаба” ќе се претстават во последната полуфинална вечер на шоуто „Јас имам талент”. Сара и Ива како единствени претставнички од Македонија во конкуренција со последните осум полуфиналисти меѓу кои и танчарски групи, оперски пејачи, етно-состави, инструменталисти, денс-артисти, ќе се борат за гласовите на публиката за влез во големото финале кое ќе се одржи на 26 јуни. Девојките кои се цимерки во Софија, соседна Бугарија, студираат на Новиот бугарски универзитет, Сара - харфа, Ива - продукција и менаџмент. Тие најавуваат интересен музички перформанс со кој би сакале да ги освојат симпатиите и гласовите на публиката и жирито составено од Даница Максимовиќ, Александар Милиќ-Мили и Иван Тасовац. Главната награда во финалето е 100.000 евра.
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 235 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ е првата партија во Европа со почесен претседател – криминалец во бегство, Мицкоски да одговори за средбата со Груевски и посетите на Белград и ...
сите 237 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 235 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 296 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 61 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Намалувањето на загадувањето на воздухот од в година ќе биде стратешки приоритет на Владата. „На седницата што се одржа вчера беше разгледан и усвоен предлог ...
сите 232 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Ива и Сара ќе пеат за влез во финале

Од:
До кого (е-маил):
Порака: