Kривична за струмичанецот што добивал лажни евра од Германија

Полицијата поднесе кривична пријава против струмичанецот Б.И.(53), кој беше фатен со фалсификувани банкноти од 50 евра, кои преку пошта ги добил од Германија, како што претходно информира „Дневник“. Осомничениот се товари за кривично дело фалсификување пари. Од МВР велат дека засега с` уште не се знае колку фалсификувани евра по пошта му биле испратени на Б.И. од Германија, како ни тоа колку тој од фалсификуваните пари успеал да пушти во промет. Се истражува и дали освен осомничениот се вмешани и други лица. Од полицијата велат дека с` уште прибираат информации поврзани со овој случај. Фалсификаторот беше откриен на 3 јуни годинава, откако на булеварот Маршал Тито во Струмица, од дилери со девизи побарал да му разменат три банкноти во апоени од по 50 евра. Осомничениот дошол со својот автомобил „југо“, во кој имало уште едно лице, па од Х.Х. (62) од Струмица побарал да му ги размени еврата. Дилерот за еврата му разменил 9.200 денари, а Б.И. си заминал со автомобилот. По некое време Х.Х. забележал дека трите ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Косовската полиција потврди дека започнала истрага за лиферување на лажни информации, кои биле поставени на некои портали и социјални мрежи. Демократската лига на Косово и нејзиниот кандидат за премиер, Авдулах Хоти, ги повикаа орагните на правосудството да го испитаат овој феномен. “Случајот го испитуваат соодветните единици на косовската полиција”, изјави полициски службеници. Весникот и нејзиниот портал “Косова-сот” пријавија дека под нивно лого на неколку веб страници биле пренесени лажни вести. Портал “gazetaexpress” за тоа ги обвинува активистите на движењето “Самоопределување”, во Косово и во странство, кои наводно шират и објавуваат лажни вести. Според Кривичниот законик на Косово, ширењето на лажни информации преку медиумите е кривично дело, а државно обвинителство најави ригорозни мерки против оние што тоа дело го направиле.
| | веќе видена | слични

Шверцот на мигранти станува најпрофитабилна дејност на организираните криминални групи, кои во 2015 година заработиле околу 6 милијарди евра, а наместо по илегален пат, илегалците с` почесто користат легални патишта да дојдат во земјите од ЕУ, но со фалсификувани документи. Токму последниот случај во кој беше разбиена банда од Грција што шверцувала мигранти преку Македонија покажува колку е развиен бизнисот со шверцот на мигранти. Kако што претходно информира „Дневник“, Европол во соработка со грчката полиција и Националната криминалистичка агенција на Велика Британија по неколкумесечна истрага разби организирана криминална група, која за транспортот наплаќала по 16.000 евра од човек. Освен преку копно, преку балканската рута, мигрантите биле префрлани во Западна Европа и со авиони, но со фалсификувани документи. Според првичните информации, нема осомничени или приведени македонски државјани, кои евентуално биле замешани во шверцот. Од истрагата било утврдено дека бандата била замешана во 26 случаи на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 276 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kривична за струмичанецот што добивал лажни евра од Германија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: