Косово уапси тројца за тероризам, наводни врски со ИДИЛ

Лица од Косово се дел од радикални исламски групи што тероризираат во делови од Средниот Исток, велат безбедносните аналитичари. Државјаните на Косово се обвинети за поврзаност со терористички групи во Средниот Исток, вклучувајќи ја ИДИЛ. [АФП] Полицијата во Косово уапси три лица обвинети за теророизам, во притеснувањето на домашните екстремисти обвинети за приклучување во терористички групи во Средниот Исток, како и за регрутирање. Косовската полиција изјави за SETimes дека апсењата во четвртокот (26 јуни) се резултат на неколку месечна истрага на директоратот против тероризмот, под надзор на косовската канцеларија на посебниот обвинител. Осомничените се обвинети за учество во терористичка група, регрутирање за тероризам и за поттикнување на омраза, национална, расна, религиска или етничка нетолеранција. Полицијата не ги откри целосните имиња на осомничените, но рече дека двајцата се од Качаник, а третиот од Генерал Јанковиќ (Хани и Елезит). Властите ги пребараа нивните домови и ги одзедоа воените униформи, ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 241 | | | веќе видена

Соопштение на СДСМ Наместо да шират лажни вести за Договорот ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски треба да кажат дали ќе учествуваат на референдумот во недела. ...
сите 249 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за се освен за содржината на договорот. Второ дека бегаат од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека немаат ...
сите 115 | | | веќе видена

Во петок ќе имам состанок во Министерството за финансии на кој дефинитивно ќе утврдиме дали ќе има ребаланс на Буџетот или не и ако го правиме кога ќе го ...
сите 67 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 155 | | | веќе видена

Од таборот на Роналдо не го премолчеа вчерашниот избор на ФИФА за најдобар фудбалер во годината, овој пат зајадлив коментар беше постиран од инстаграм профилот ...
сите 191 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косово уапси тројца за тероризам, наводни врски со ИДИЛ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: