По шест месеци затвор за виновниците за смртта на работник од Албанија

Седум години по несреЌата во ЧаЈле Седум години од смртта на градежниот работник Фатмир Стафа од Албанија, кој загина при ископ на канал во гостиварското село Чајле, случајот доби судска завршница. Основниот суд во Гостивар за неговата смрт ги прогласи за виновни А. А од гостиварското село Чајле, кој бил изведувач на работите и Ф.Ф. од Гоствар, кој го управувал багерот кога се случила трагедијата. Двајцата беа обвинети за кривичното дело тешки дела против општата сигурност поради што судот на двајцата им одредил затворски казни во траење од по шест месеци. Покрај затворските казни, Судот ги задолжил двајцата осудени лица да ги надоместат судските и адвокатските трошоци, како и нематеријалната штета на семејството на починатиот, која допрва треба да се утврдува. Несреќата се случи на 11 мај 2011 година кога приватната фирма на А.А. била ангажирана за поставување канализациска мрежа во приватна куќа во селото, а Ф.Ф. со багер вршел ископ на канал за поставување на мрежата. Kако што е наведено во обвинението, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Приштинското обвинителство покрена седум случаи поврзани со изборни неправилности, кои биле констатирани при денешните предвремени парламентарни избори на Косово. Како што пренесува приштинскиот сајт „Коха„ станува збор за неправилности што се констатирани во делови јужно од Ибар. „До 15 часот на територијата на Косово се отворени повеќе случаи кои се однесуваат на кривични дела поврзани со правото на глас. До сега добивме информации дека се покренатит пет предмети против седум лица“, се наведува во соопштението на Обвинителството. Приштинското обвинителство активирало мерка притвор против едно лице кое се сомничи за злоупотреба на службената положба при одвивање на избори. Исто така, е одредена мерка притвор и против едно лице во градот Пеќ. Во Гнилање, на едно лице му е одредена мерка притвор поради кривично дело „лажно претставување“, а во Призрен се сослушани три лица, поради повреда на слобода на одлука на избирачите. Обвинителството во соопштението наведува дека за потребите на денешните избори повеќе ...
| | веќе видена | слични

Kриминалот во земјава е во намалување, а и судовите изрекле помалку казни отколку во претходната година, покажува извештајот на Државниот завод за статистика за 2016 година. Според статистиката, во споредба со 2015 година бројот на пријавените полнолетни сторители на кривични дела лани е намален за 23 отсто, а судовите изрекле за 20 отсто помалку пресуди на обвинетите полнолетни сторители. Според податоците на државниот завод, лани вкупно биле пријавени 11.886 полнолетни сторители на кривични дела. Гледано по градови, најмногу сторители на кривични дела - 4.100 се од Скопје, потоа од Тетово 1.119, па Битола со 953, Прилеп со 637, Kуманово со 674 сторители на кривични дела. Најмалку познати сторители на кривични дела се регистрирани во Гостивар - само 62, по него е Ресен со 71 и Дебар со 83 сторители. Ако се гледа според видот на криминалот, најмногу пријави се поднесени за имотните деликти, дури 4.221, потоа за безбедноста во сообраќајот 2.595, 872 лица одговараат за кривичните дела против животот и телото, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Германскиот министер за правда Катарина Барли изрази разочараност од планот на британската премиерка Тереза Меј за ќорсокакот за прашањето за брегзит. -Велика ...
сите 365 | | | веќе видена

Балканската дива од неодамна објави фотографија со својот сопруг Душко Тошиќ со престој во Кина, каде го прославувија 34. годишниот роденден на фудбалерот. ...
сите 224 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 136 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена

Претседателот Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со помошник на генералниот ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По шест месеци затвор за виновниците за смртта на работник од Албанија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: