Класичен судир на интереси, антикорупционерите во бункер: Помошник министер во МВР станал одборник во телекомот

Небојша Стајковиќ, од април годинава е поставен за неизвршен член на Одборот на директори на „Македонски Телеком“ АД-Скопје, откако претходно уште од 2009 година ја извршувал истата функција во „Т-мобиле“ Македонија АД Скопје. Во изминативе 9 години тој во исто време работи и како помошник министер во Министерството за внатрешни работи (МВР) надлежен за информатика и телекомуникации. Оваа информација е содржана во деталното истражување што го спроведе Центарот за истражувачко новинарство СКУП - Македонија . Телеком е една од фирмите, кои биле предмет на истражувањето на СКУП-Македонија кое опфатило триесетина други компании. Одговори за тоа кој се седи во управните и надзорните одбори во државните претпријатија, како и оние во кои удел има и државата како што е случајот со македонскиот Телеком биле побарани според Законот за слободен пристап на информации од јавен карактер. Кирилица Ви ги пренесува сознанијата до кои дојдоа новинарите од СКУП - Македонија во своето истражување: „Од сите 30 институции кои ги ...
| | веќе видена | слични

Останато

Иако професорката може да се кандидара и со поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, таа уште на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга рече дека ќе ги собира овие ...
сите 217 | | | веќе видена

Погребот на Шабан Шаулиќ, кралот на народната музика, се одржа денеска во 15 часот во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград. Голем број ...
сите 212 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 163 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 109 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Класичен судир на интереси, антикорупционерите во бункер: Помошник министер во МВР станал одборник во телекомот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: