Џеф Безос продаде акции на „Амазон“ од 1 милијарда долари


2 копии

Главниот извршен директор на „Амазон“, Џеф Безос продаде акции од компанијата во вредност од приближно една милијард а долари пишува „Бл у мберг“. Тој се уште поседува 79,9 милиони акции, или околу 17 отсто од компанијата, во споредба со 83 милиони акции, со кои располагаше на крајот на 2015 година. Растечкиот бизнис на „Амазон“ со електронска трговија му помогнаа на главниот извршен директор да стане еден од најбогатите луѓе во светот. Во моментов тој е на трето место по богатство по к оосновачот на „М ајкрософт “, Бил Гејтс и шпанскиот претприемач Аманс и о Ортега Безос ги продава своите акции за да инвестира во „Блу Оригин“, која има за цел да испраќа туристи на к уси летови во вселената, каде што тие ќе можат да ја почувствуваат бестежинска та состојба и да ја гледаат Земјата.
| | веќе видена | слични

Фото: Pixabay Некои од најпознатите и најбогати директори денес, не ги наследиле своите директорски места од фамилијата во која се родени. Затоа тие се инспирација за луѓето кои имаат визија да успеат. Мајкл Дел, извршен директор на Dell Technologies Како дете, Мајкл Дел собирал поштенски марки. На возраст од 12 години почнал да работи како мијач на садови во кинески ресторан за да заработи пари и да ја зголеми својата колекција. Потоа, добил понуда за повисока плата да работи во мексикански ресторан. На 15 години купил Apple компјутер и целосно го расклопил за да види како функционира. Мариса Маер, извршен директор на Yahoo Мариса Маер работела како касиерка во локална продавница. Била толку брза и можела да отчука 40 артикли во минута. Часовите по клавир и балет ѝ помогнале да има став и дисциплина. По завршувањето на студиите добила 14 понуди за работа, а се одлучила за Google, каде станува прва жена инженер. Сега е извршен директор на Yahoo, до целосното преземање на компанијата од страна на Verizon. Џеф ...
| | веќе видена | слични

Експерименталното космичко летало "X-37N Orbital Test vehicle 4", кое подолго од две години се наоѓало во вселената, слетало на аеродромот Канаверал, соопштил Пентагон. Како што се наведува, тоа лето во вселената било на тајна мисија. "Леталото успешно слета откако во орбитата мина 700 дена собирајќи податоци", наведува Пентагон. Нешто порано било соопштено дека на основа на тоа летало ќе се спроведуваат експерименти и истражувања за тоа како вселената влијае на својствата на различните материјали кои се користат во изработката на леталата. Иако Пентагон нема намера да соопшти која е употребната вредност на ова летало, многу експерти шпекулираат дека тоа би можело да биде некој нов вид на вселенски "ловец" или "шпион". Последната била најдолга мисија на леталото. Во Земјината орбита леталото минало 719 дена, со што нејзиното вкупно време во вселената достигнало бројка од 2085 дена. Познато е дека американската војска тестира можност за вршење на различни операции во орбитата со враќање на леталото на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 167 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 165 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 206 | | | веќе видена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до ...
сите 156 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џеф Безос продаде акции на „Амазон“ од 1 милијарда долари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: