И срцето чувствува миризби

3 копии

Истражувањето спроведено во САД на Клиниката Кливленд укажува на поврзаноста на конзумацијата на јајца и присутноста на хемиски спој поврзан со срцев удар. Неодамна спроведена студија веќе го поврза карнитинот, состојка на црвеното месо, и делувањето на цревните бактерии вклучени во верижна реакција која може да го зголеми ризикот од срцеви болести. Сега е утврдено дека лецитинот од јајцата по разложувањето во текот на варењето обезбедува потребни количини колин кој цревните бактерии го метаболизираат и излачуваат супстанца која црниот дроб ја претвора во спој наречен ТМАО. Зголемена концентрација на ТМАО во крвта веќе порано е поврзано со поголем ризик за срцев и мозочен удар. Во новото истражување учествуваа околу 4.000 лица кои се следени просечно три години. Се покажало дека уништувањето на клучните цревни бактерии со помош на антибиотици оневозможува производство на ТМАО.
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 155 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 314 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И срцето чувствува миризби

Од:
До кого (е-маил):
Порака: