Моја Козметика

Правејќи го вистинскиот избор на храна, внесуваме помалку калориии губиме килограми без да се измачуваме со строги диети.Одредени јадења го стимулираат апетитоти налеваат бензин во огнот наречен глад. Доколку изедете кроасан или порција помфрит со газиран сок, по кратко време ќе почувствувате глад. Наспрема ова, голем е бројот на намирниците што го полнат желудникот и создаваат чувство на подолготрајна заситеност. Правејќи го вистинскиот избор на храна, внесуваме помалку калориии губиме килограми без да се измачуваме со строги диети. Ви предлагаме храна што ќе ве држи сити:ОвесОвесната каша е одлична за енергичен почеток на денот. Бавно се вари во желудникот, давајќи му на телото енергија што трае подолго време. Диеталнит влакна во овесот помагаат да се одржи здрав дигестивен систем ЈајцаДве варени јајца за појадок се доволни да се одржи ситоста до главното јадење. Полни се со протеини, кои го одржуваат организмот сит.Грав, грашок, леќаМешунките, не само што го полнат стомакот, туку и го забрзуваат ...
| | веќе видена

Покрај редовната физичка активност, за да се добие посакуваниот изглед на стомакот, клучна е улогата и на храната.Постојат повеќе намирници што се покажале ефикасни за намалување на масното ткиво. Овде се споменати неколку, сите лесно достапни на пазарите кај нас.Јогурт иликисело млекоЈогуртот содржи пробиотички бактерии кои влијаат позитивно на здравјето на дигестивниот систем, со што се подобрува варењето на храната. Интегрални житарки Белото брашно и оризот заменете ги со интегрално брашно и кафеав ориз. На овој начин ќе се намали производството на инсулин и ќе се олесни разградување на телесните масти. Брокула , кељ, аспарагус, пиперка и грав Овие намирници ги содржат витамините А, Ц и К, содржат и фолна киселина, бета-каротин, калциум, магнезиум и растителни влакна – сите во прилог на прочистувањето на организмот.За подетаљни информации во врска со нутриционизам и физичка активност, вашите прашања ги очекуваме на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја ...
сите 4 | | | веќе видена

Кога чувствуваме замор, првото за што се фаќаме најчесто е нешто благо. Тука е грешката!Дали некогаш ви се случило да станете од спиење и да се чувствувате изморено, како да не сте спиеле 8 часа, туку како штотуку да сте легнале? Во повеќето случаи, одлучуваме да поткаснеме нешто слатко, што ќе ни ја врати силата. Но, овде е грешката. По благото ќе почуствуваме уште поголем замор, а организмот дополнително ќе се оптовари. Ни треба нешто здраво!Семки од сончоглед или од тикваОвие семиња се богати со магнезиум, а тој помага кислородот полесно да се апсорбира. Кога вежбате активно или ви претстои долг и напорен ден со многу движење, добро е да јадете од овие семки. Додајте ракофат семки во утринскиот житен појадок или во салата. Ако сакате, грицкајте ги и пред компјутер.ПробиотициПробиотиците, кои ги има во јогуртот, го одржуваат нивото на добрите бактерии во дигестивниот тракт. Ова влијае позитивно на заморот. Интегрални бисквити и суво овошјеТие ќе ве наполнат со енергија. Заборавете на белиот леб и на ...
сите 11 | | | веќе видена

Денес сè почесто мажите и жените страдаат од опаѓање и оштетувања на косата. Храната може да биде лек.Во денешно време сè почесто се забележува (особено изразено кај младата машка популација) проретчена и исушена коса, опаѓање, испукани врвови и оштетен корен. Иако овие проблеми можат да бидат предизвикани од други фактори, како генетика, болест, прејаки лекови, постои храна која може да ѝ помогне на косата. Банана, пиво, овес и суво грозје Овие четири намирници го содржат минералот силициум, кој ја подобрува густината на косата. Храната богата со силициум помага косата да биде поцврста и поиздржлива. Треба да се внимава со количините што се внесуваат затоа што пивото содржи доста масти, а сувото овошје и овошјето општо содржат многу шеќери. Мешунки и јатки Мешунките, како гравот или леќата, се одличен извор на протеини богати со железо, неопходно за растење и густина на косата. Леќата е особено добра за зацврстување на косата. Тука спаѓаат и апетисаните, како бадеми и лешници. Овошје и зеленчук со витамин Ц ...
сите 2 | | | веќе видена

Ви претстои луда забава, а имате само неколку часа за да се средите. Формулата е краток одмор со кренати нозе и маска со мед за освежување.Пробајте ги овие три лесни маски на основа на мед за брз ефект на освежување на лицето – токму она што треба за пред забава! „Банана маска“ за сјај 12 банана1 лажица сок од портокал1 лажица медЗгмечете ја бананата кашесто. Измешајте ја со сокот и медот и нанесете ја смесата на лицето. Оставете ја маската да отстои 30 минути, а за тоа време слушајте добра музика и релаксирајте се. Потоа исплакнете ја со ладна вода и нанесете навлажнувачки крем. Маска „житен појадок“ 12 чаша мелени овесни снегулки1 жолчка 1 лажица мед1 лажица маслиново маслоДобро измешајте ги производите. Нанесете ја смесата на лицето и оставете ја да дејствува 15-20 минути. Измијте го лицето со млака вода и потоа нанесете крем. Маска за сјај 3 лажици мед2 лажици сок од портокалИзмешајте го медот и сокот од портокал, нанесете ја маската на лицето и оставетеја да дејствува 30 минути. Измијте го лицето со ...
сите 7 | | | веќе видена

Сјајната кожа е асоцијација за убавина и здравје. Голем дел е генетика, но храната и во ова може многу да помогне.Еве што содржи менито со храна за сјајност на кожата:Авокадо Познато е уште и како хидратант на кожата. Содржи големи количини од витамините Ц и Е, кои ја спречуваат појавата на брчки. Исто така, содржи и олеинска киселина, која ја одржува влажноста на кожата. Лосос Велат дека лососот е еликсир на младоста. Содржи висок процент на протеини и масни киселини омега 3 и омега 6, кои ја намалуваат појавата на брчкиДоматиЕден од најконзумираните зеленчуци во светот, кој, за среќа, одлично успева на наите простори. Ја штити кожата од ултравиолетовите зраци, бидејќи содржи ликопен.БоровинкиАнтиоксидантите што ги содржат во голема количина се борат против слободните радикали и ја одржуваат кожата млада подолго време.Темно чоколадоЈа штити кожата од влијанието на сонцето и ја прави посјајна.
сите 7 | | | веќе видена

Наглото подигање на нивоата на шеќер и кофеин во телото може да направи повеќе штета отколку корист.Енергетските пијалаци доаѓаат во привлечни бои и примамливи вкусови. Тоа особено многу ги привлекува младите. Но, дали енергијата што ја даваат навистина помага?Кофеински и шеќерен шокЕнергетските пијалаци содржат висок процент на кофеин и шеќер, а тоа прави да се чувствуваме свежи и полни со енергија. Но, тој висок процент на кофеин и шеќер истовремено предизвикува забрзано работење на срцето и проблеми со спиењето.Наспрема тоа што шеќерот првично дава енергија, потоа следува состојба на нагло опаѓање на енергијата или шеќерен колапс (т.н. sugar crash). Затоа енергетските пијалаци не се добри за спортски активности. А не се добри ниту поради кининот што го има во нивниот состав, затоа што лошо влијае на коските. Високиот процент на шеќер ја зголемува и телесната тежина, а ги оштетува и забите. Стоматолозите препорачуваат овој вид пијалаци да не се земаат често, а по земањето устата да се чисти ...
сите 2 | | | веќе видена

next