ДОМ: Да се разреши убиството на Мартин Нешкоски

ДОМ очекува институциите на системот да ги спроведат законските процедури до крај, како што треба во една правна држава и да се разреши убиството на Мартин Нешкоски Според нив, тоа значи, законите да важат за секого подеднакво и секој оној што го прекршил законот да ја добие заслужената казна. Исто така, на денешната прес-конференција апелираа оваа трагедија да не се злоупотребува и користи во политички цели. „По расчистувањето на овој случај, ДОМ предлага да се направи сериозна анализа на сите закони и подзаконски акти со кои се регулира однесувањето и постапувањето на претставниците на безбедносните сили, како и контролата над нивното работење,“ изјави Мартин Лазаров на денешната прес-конференција.
| | веќе видена | слични

Институциите ја добија порака од граѓаните, изјави претседателот Ѓорге Иванов, шест дена по убиството и по неколкудневните протести низ улиците на Скопје откако Мартин Нешковски беше убиен од припадник на специјалната единица “Тигри“ за време на прославата на победата на ВМРО-ДПМНЕ. Иванов, рече дека се надева дека правдата ќе биде задоволена. “Тоа е за осуда, навистина, сe што се случи, институциите ја добија пораката што им ја упатија граѓаните. Се надевам дека вакви немили настани нема да имаме во иднина во Македонија. Навистина ова е една голема трагедија“, рече Иванов. Институционална разрешница за убиството на Мартин бараат и од партијата на Лилјана Поповска, Демократската обвнова на Македонија. “Законите треба да важат за секого подеднакво и секој што го прекршил Законот да ја добие заслужената казна. Апелираме оваа трагедија да не се злоупотребува во политички цели и предлагаме да се направи анализа на законската регулатива во врска со однесувањето и постапувањето на претставниците на безбедносните ...
| | веќе видена | слични

Останато

Подобрување на бизнис регулативата и директен дијалог со приватниот сектор за надминување на предизвиците од даночните и кадрови политики врз ИКТ секторот во ...
сите 63 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска присуствуваше на почетокот на изградбата на нов модерен станбено деловен објект Гарден Ресиденс Ин во Скопје. Како што соопшти ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДОМ: Да се разреши убиството на Мартин Нешкоски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: