ДОМ: Да се разреши убиството на Мартин Нешкоски

ДОМ очекува институциите на системот да ги спроведат законските процедури до крај, како што треба во една правна држава и да се разреши убиството на Мартин Нешкоски Според нив, тоа значи, законите да важат за секого подеднакво и секој оној што го прекршил законот да ја добие заслужената казна. Исто така, на денешната прес-конференција апелираа оваа трагедија да не се злоупотребува и користи во политички цели. „По расчистувањето на овој случај, ДОМ предлага да се направи сериозна анализа на сите закони и подзаконски акти со кои се регулира однесувањето и постапувањето на претставниците на безбедносните сили, како и контролата над нивното работење,“ изјави Мартин Лазаров на денешната прес-конференција.
| | веќе видена | слични

Институциите ја добија порака од граѓаните, изјави претседателот Ѓорге Иванов, шест дена по убиството и по неколкудневните протести низ улиците на Скопје откако Мартин Нешковски беше убиен од припадник на специјалната единица “Тигри“ за време на прославата на победата на ВМРО-ДПМНЕ. Иванов, рече дека се надева дека правдата ќе биде задоволена. “Тоа е за осуда, навистина, сe што се случи, институциите ја добија пораката што им ја упатија граѓаните. Се надевам дека вакви немили настани нема да имаме во иднина во Македонија. Навистина ова е една голема трагедија“, рече Иванов. Институционална разрешница за убиството на Мартин бараат и од партијата на Лилјана Поповска, Демократската обвнова на Македонија. “Законите треба да важат за секого подеднакво и секој што го прекршил Законот да ја добие заслужената казна. Апелираме оваа трагедија да не се злоупотребува во политички цели и предлагаме да се направи анализа на законската регулатива во врска со однесувањето и постапувањето на претставниците на безбедносните ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДОМ: Да се разреши убиството на Мартин Нешкоски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: