Важни симптоми за кои мора да се консултирате со доктор

Болката во градите, губењето воздух, повредите во пределот на главата и честото повраќање се само дел од симптомите за кои е неопходно да барате лекарска помош Болката во градите, губењето воздух, повредите во пределот на главата и честото повраќање се само дел од симптомите за кои е неопходно да се консултирате со вашиот доктор . Тој ќе ги направи сите потребни испитувања и ќе одлучи дали ситуацијата е сериозна и ви е потребен третман. Во продолжение дознајте кои се најчестите симптоми за кои ви е неопходен преглед од доктор. Болка во градите Ако чувствувате болка или притисок во градите што трае повеќе од неколку минути или често се повторува, консултирајте се со доктор. Во овие случаи не треба сами да возите автомобил и да појдете на најблиската болница. Повикајте некој близок кој ќе ве однесе или побарајте итна помош. Недостиг на воздух Состојба за која треба да побарате помош од доктор е ако одеднаш додека ги извршувате вашите секојдневни активности се случи да останете без воздух . Причина за оваа ...
| | веќе видена | слични

Многу жени имаат проблеми со тируидната жлезда, затоа е потребно да ги припремите симптомите, за да почнете со терапиа. Немојте да се загрижите затоа што со терапија која ви одговара се ќе биде во ред. важно е да одите на доктор за тоа да го прверите. Забрзаната работа на срцето, наглата промена на расположението, шеста столица, нагло губење на килограми, висок крвен притисок се симптоми на хипертириоза - зголемено лашење на хормони на тируидната жлезда. Додавање на килограми, успорено рабоетење на срцето и слично се симптоми на хипотиериоза. Битно како што кажавме да одите на доктор и направите анализа на крвта да го знаете нивото на хормонот, а пред да отидете на доктор можете да го направите овој мал краток тест. испружете ги дланките и некој нека ви стави лист хартија. Ако прстите почнат да ви се тресат можно е да имате проблем со туроидбната жлезда. Секако направите анализа.
| | веќе видена | слични
2 копии

Мозочниот удар се јавува при затнување или пукање на крвен сад што ги пренесува кислородот и хранливите материи до клетките на мозокот и како последица доведува до изумирање на клетките или мозочно оштетување. Симптомите што можат да се јават кај мозочниот удар се изненадна силна главоболка без препознатливи причини, проблеми при чекорењето, губење рамнотежа и координација на движењата, збунетост, вртоглавица, потешкотии при говорот, трпнење на лицето, рацете и нозете и проблем со видот на едното или двете очи. Во случај на ненадејна појава на кој било од симптомите на мозочен удар, треба веднаш да повикате итна помош.
| | веќе видена | слични
2 копии

Не е ПМС, а ни бременост - ова се симптомите на страшната болест на јајниците, препознајте ја Многу симптоми кои вашето тело ги испраќа можат да бидат знак дека нешто не функционира како што треба. Од голема важност е да обрнете внимание на своето тело за на време да дознаете ако нешто потенцијално опасно се случува. Кај жените честа појава се цистите на јајници кои се бенигни, односно настануваат сами и не се некоја причина за загриженост, меѓутоа кога цистата константно расте може да предизвика сериозни проблеми. Еве неколку важни и рани симптоми кои може да значат дека имате цисти на јајници: - Надуеност или отекување на стомакот - Болка кај карлицата пред и по менструалниот циклус - Болка во долниот дел од грбот - Пречувствителни гради - Повраќање и мачнина Како што можете да забележите, многу од овие симптоми укажуваат на почеток на менструалниот циклус, па дури и на бременост. Меѓутоа, ако било кои од воие знаци се појавуваат константно и се повторуваат, најдобро би било што поскоро да го посетите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 178 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 213 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 172 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Важни симптоми за кои мора да се консултирате со доктор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: