Интерпол : Ал Каеда останува најголема глобална закана

Еден месец по убиството на Осама бин Ладен, терористичката организација и групите поврзани со неа, и понатаму се најголема закана за безбедноста во светот, рече денеска генералниот секретар на Интерпол, Роналд Нобл, пренесе Reuters Како што вели Роналд Нобл , кој присуствува на собирот посветен на авиосообраќајот во Сингапур, во најголема опасност се авиопревозниците и другите видови сообраќај, бидејќи терористите успеваат да патуваат со лажни пасоши. „Ние знаеме дека доколку терористите одат од земја во земја, без да бидат откриени, тоа претставува ризик за сите држави. Од перспективата на Интерпол, тоа е ризик број еден кој влијае на сите земји во светот“, рече Нобл. Тој додаде дека безбедносните агенции во 2010. година преконтролирале 490 милиони пасоши и утврдиле дека 40.000 се или украдени или изгубени. Нобл информираше дека базата на Интерпол содржи детали за 16 милиони пасоши и 12 милиони изгубени лични документи.
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 73 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 260 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Интерпол : Ал Каеда останува најголема глобална закана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: